• Home
  • e-dziennik
  • Kontakt
  • BIP
  • Facebook
  • Youtube
  • Instagram
X LO im. I.J. Paderewskiego
X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach
logo
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 5

Z życia szkoły

  • Aktualności
  • Współpraca
  • Certyfikaty
  • Nasze sukcesy
  • Sport w szkole
  • Szkoła promująca zdrowie
  • Biblioteka
  • Programy, projekty
  • Erasmus+/Gry planszowe
  • Erasmus+/Akredytacja
  • Fundusz Wyszehradzki
  • Warsztaty
  • Twoje dane - Twoja sprawa
  • Pamięć 81
  • Szkoła Patriotów

Uczeń i rodzic

  • Ogłoszenia
  • Koła zainteresowań
  • Podręczniki
  • Matura
  • Ważne adresy
  • Rada Rodziców
  • Dokumenty do pobrania
  • mLegitymacja
  • Ubezpieczenie uczniów NNW

Kandydat

  • Oferta szkoły
  • Zasady rekrutacji
  • Dzień otwarty
  • Zgody i oświadczenia
  • Harmonogram pracy komisji rekrutacyjnej

Szkoła

  • Historia szkoły
  • Kadra
  • Sekretariat
  • Pedagog-psycholog
  • Biblioteka
  • Prawo szkolne
  • Deklaracja dostępności
  • RODO
  • Ogłoszenia szkoły
  • Standardy ochrony nieletnich
  • Poradnik bezpieczeństwa

Wymiana z szkołą w Hojer

Tegoroczna wymiana z szkołą w Hojer już za nami. Poznawanie europejskiej kultury i historii w tym roku rozpoczęło się w Berlinie, gdzie zwiedziliśmy symbole niemieckiej stolicy oraz świadków skomplikowanej przeszłości Europy Wschodniej. Młodzież dowiedziała się o narodzinach faszyzmu, komunistycznej przeszłości bloku wschodniego, upadku krwawych ideologii oraz demokratycznych przemianach Niemiec, ich trudnej drodze do demokracji Mitteleuropy. Odwiedziła pomniki Muru Berlińskiego, forum Marksa i Engelsa, pomnik zagłady Żydów Niemieckich, Bramę Brandenburską, siedzibę Reichstagu, pomnik Ofiar Wojen, Uniwersytet Humboldtów. Spacer w otoczeniu zabytków był okazją do dyskusji o kondycji wolności i Praw Człowieka w obecnej Europie.
Po dotarciu do Danii przez kilka dni mogliśmy brać udział w zajęciach uczniów szkoły w Hojer. Oprócz typowych lekcji w klasach, młodzież ucząca się w szkole z internatem ma bardzo atrakcyjną ofertę zajęć uzupełniających: sztuki walki, ćwiczenia akrobatyczne, zajęcia sportowe, muzyczne, śpiew, gotowanie oraz sztuki plastyczne - nasi uczniowie mogli spróbować wszystkich aktywności. Szkoła, w której gościmy od kilkunastu lat oferuje edukacyjne profile: język japoński, sztuki walki, akrobatykę i taniec, e-sport oraz gastronomię. Jest położona na wybrzeżu Morza Północnego co było świetną okazją do poznawania okolicznego ekosystemu. Duńczycy prezentowali nam też kulturę, zwyczaje oraz tradycje swojego regionu. Na nudę nie było czasu, a przyjaźnie zawarte podczas wymiany mają szansę przetrwać długie lata.

Autor: Marcin Kręgiel 2024-04-25

Projekt edukacyjny „Informatyka kwantowa i chemia na rzecz zielonej przyszłości"

W dniu 23 kwietnia 2024 r. rozpoczynamy rekrutację Kandydatów i Kandydatek – uczniów i uczennic naszej szkoły, do udziału w projekcie realizowanym na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach pt. „𝘐𝘯𝘧𝘰𝘳𝘮𝘢𝘵𝘺𝘬𝘢 𝘬𝘸𝘢𝘯𝘵𝘰𝘸𝘢 𝘪 𝘤𝘩𝘦𝘮𝘪𝘢 𝘯𝘢 𝘳𝘻𝘦𝘤𝘻 𝘻𝘪𝘦𝘭𝘰𝘯𝘦𝘫 𝘱𝘳𝘻𝘺𝘴𝘻ł𝘰𝘴́𝘤𝘪 – 𝘜𝘯𝘪𝘸𝘦𝘳𝘴𝘺𝘵𝘦𝘵 Ś𝘭𝘢̨𝘴𝘬𝘪 𝘸 𝘒𝘢𝘵𝘰𝘸𝘪𝘤𝘢𝘤𝘩 𝘸𝘴𝘱𝘪𝘦𝘳𝘢 𝘴𝘵𝘶𝘥𝘦𝘯𝘵𝘰́𝘸 𝘪 𝘶𝘤𝘻𝘯𝘪𝘰́𝘸 𝘴𝘻𝘬𝘰́ł 𝘱𝘰𝘯𝘢𝘥𝘱𝘰𝘥𝘴𝘵𝘢𝘸𝘰𝘸𝘺𝘤𝘩” w ramach zadania:

Zadanie 1 - 𝗖𝘆𝗳𝗿𝗼𝘄𝗮 𝗽𝗿𝘇𝘆𝘀𝘇ł𝗼𝘀́𝗰́

Zadanie 2 - 𝗭𝗶𝗲𝗹𝗼𝗻𝗮 𝗽𝗿𝘇𝘆𝘀𝘇ł𝗼𝘀́𝗰́ – 𝗿𝗲𝗮𝗹𝗶𝘇𝗮𝗰𝗷𝗮 𝘄𝗮𝗿𝘀𝘇𝘁𝗮𝘁𝗼́𝘄 𝗱𝗹𝗮 𝘂𝗰𝘇𝗻𝗶𝗼́𝘄 𝘀𝘇𝗸𝗼́ł 𝗽𝗼𝗻𝗮𝗱𝗽𝗼𝗱𝘀𝘁𝗮𝘄𝗼𝘄𝘆𝗰𝗵: 𝗟𝗮𝗯𝗼𝗿𝗮𝘁𝗼𝗿𝗶𝘂𝗺 𝘇𝗶𝗲𝗹𝗼𝗻𝗲𝗷 𝗰𝗵𝗲𝗺𝗶𝗶

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o projekcie oraz o złożenia niezbędnych formularzy u opiekunów w szkole, czyli pani Barbary Sonek (zadanie 1) i pani Aleksandry Cesarz (zadanie 2) w terminach wskazanych w ogłoszeniu rekrutacyjnym na stronie projektu – czyli do 7.05.2024.

Informacje o rekrutacji

Formularze

Więcej informacji o projekcie

Autor: Aleksandra Cesarz 2024-04-24

KatoGwiazdy 2024 - pierwsza edycja

3 kwietnia w Instytucji Kultury – Sali Miasta Ogrodów miała miejsce pierwsza edycja międzyszkolnego konkursu muzycznego dla Katowickich szkół średnich „KatoGwiazdy 2024”. W ramach konkursu zespoły i soliści z katowickich szkół ponadpodstawowych zaprezentowali swoje umiejętności szerszej publiczności i poddali je ocenie profesjonalnego jury oraz rówieśników. Wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością, na widowni zasiadało blisko 500 osób. Naszą szkołę reprezentował zespół wokalny LOX, który wykonał piosenkę Ryszarda Rynkowskiego „Wznieś serce nad zło”. Projekt prócz wsparcia, wyróżnienia i wypromowania utalentowanej muzycznie młodzieży, był okazją do integracji uczniów katowickich szkół, twórczej wymiany doświadczeń i wzajemnej inspiracji młodych wykonawców, a także doskonałą przestrzenią do rozwijania umiejętności społecznych.

Autor: Barbara Cholewa 2024-04-23

2024 – Rokiem Edukacji Ekonomicznej

W 2024 roku przypada pięć szczególnych rocznic dla historii gospodarczej Polski. Wśród nich znalazło się 100-lecie reform gospodarczych autorstwa Władysława Grabskiego, 100-lecie powstania polskiego złotego, 100-lecie powstania Banku Polskiego, 100-lecie powstania Banku Gospodarstwa Krajowego oraz 100-lecie wydania powieści Janusza Korczaka „Bankructwo Małego Dżeka” – książki, która była jednym z pierwszych powszechnych podręczników wiedzy ekonomicznej dla uczniów w polskich szkołach.

Senat RP ustanowił rok 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej i z tej okazji w XLO przygotowaliśmy okolicznościową wystawę. Jedna z nich prezentowała 100-lecie powstania polskiego złotego, a kolejna 100-lecie powstania Banku Polskiego. O ich wykonanie i dekoracje zadbały uczennice klasy 2a i 2d pod kierunkiem D. Kleinert i B. Cholewy.

Autor: Barbara Cholewa 2024-04-23

Dzień Ziemi 2024

22 kwietnia, czyli dokładnie dziś wszyscy zaangażowani w myślenie proekologiczne na całym świecie obchodzili Dzień Ziemi. W naszej szkole ta data jest również bardzo ważna. Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych pomimo częstego odnoszenia się do zagadnień ekologicznych w czasie swych zajęć, także w związku z tym ważnym dniem, podjęli dodatkowe działania we współpracy z Wami, by szerzyć ekologiczne meandry współczesnych problemów środowiskowych naszej planety Ziemi. Prof. Małgorzata Górska z uczniami przygotowała wystawę dotyczącą zagadnień ochrony klimatu. Uczniowie przygotowali i wysłali prace na konkurs środowiskowy do Zabrza. Dziś także klasa prof. Wilka, choć odbyła wycieczkę śladami katowickich artystów i tak znalazła chwilkę na zadumę nad kominami emitującymi groźne związki do atmosfery - kominami elektrociepłowni Łaziska.

Autor: Łukasz Wilk 2024-04-22

Warsztaty z grą INVEST IN - Zostań urzędnikiem samorządowym i rozwijaj swoje miasto!

16.04.2024 uczniowie klasy 2a uczestniczyli w warsztatach z grą INVEST IN - Zostań urzędnikiem samorządowym i rozwijaj swoje miasto! Zajęcia poprowadził pan Teodor Sobczaka z Fundacji Wspierania Edukacji i Rozwoju „Innowatorium”. Udział w tym przedsięwzięciu był okazją do praktycznego sprawdzenia w jaki sposób gry o charakterze RPG (Role-Playing Games) mogą wspierać proces rozwijania umiejętności społecznych i obywatelskich uczniów.

Autor: Bernadeta John-Jankowska 2024-04-19

Zwycięstwo w wojewódzkim konkursie plastycznym „Bądź świadomy! Nie każdy w sieci to Twój znajomy” 

Uczennica klasy 2a Hanna Jaworska zdobyła I miejsce w konkursie plastycznym „Bądź świadomy! Nie każdy w sieci to Twój znajomy” a uczennica klasy 2d Tamara Olszak zdobyła II miejsce. Podczas uroczystości  wojewoda śląski Marek Wójcik oraz kurator oświaty w Katowicach Aleksandra Dyla złożyli gratulacje i wręczyli nagrody laureatkom. Inicjatywa ta miała zwrócić uwagę na zagrożenia które stwarza korzystanie z Internetu, a przede wszystkim na problem wyłudzania danych osobowych, kradzieży tożsamości czy niekontrolowanego udostępniania swojego wizerunku oraz braku nawyku sprawdzania wiarygodności treści pochodzącej z Internetu, podszywania się pod inną osobę za pomocą przechwyconego profilu, jak i wielu innych internetowych zagrożeń. Opiekunem uczennic jest prof. Arkadiusz Kurek.

Autor: Arkadiusz Kurek 2024-04-18

Wyjazd do Auschwitz-Birkenau

Uczniowie klas trzecich zwiedzali Muzeum Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wyjazd był połączony z wysłuchaniem historii obozu, poznaniem okrucieństwa z jakim mogli zetknąć się więźniowie. Uczniowie w strugach deszczu i zadumie słuchali trudnych opowieści. Na koniec zwiedzania wszyscy wspólnie upamiętnili pamięć więźniów zapalając znicz pod ścianą śmierci.

Autor: Arkadiusz Kurek 2024-04-17

Sztuka śląska „Diobeł się żeni”

12 kwietnia 2024r. klasy pierwsze obejrzały sztukę „Diobeł się żeni”, którą przygotowali i przedstawili uczniowie: Anna Bałys, Wiktoria Woźnica, Maja Ksiondz, Katarzyna Bomba, Aleksander Dytkowski i Tomasz Marciszuk. Spektakl został zaprezentowany w gwarze śląskiej. Inscenizacja ta jest częścią Konkursu wojewódzkiego  - Edukacja regionalna w szkole XIV edycja, w którym uczestniczy nasza szkoła. Uczniowie musieli się solidnie przygotować ucząc się gwary śląskiej oraz poznać legendy i podania śląskie. Zadbali też o tradycyjne stroje śląskie, które nadały klimat temu niezwykłemu przedstawieniu. Nad wszystkim czuwała prof. Iwona Tabor-Kowalska oraz prof. Arkadiusz Kurek. 

Zapraszamy do obejrzenia przygotowań i pracy Relacja z realizacji projektu  oraz obejrzenia całego naszego przedstawienia „Diobeł się żeni” 

Autor: Arkadiusz Kurek 2024-04-12

Legendy i podania śląskie - spotkanie z etnologiem

10 kwietnia 2024r. uczniowie kl. 3a uczestniczyli w spotkaniu z etnologiem Danutą Cholewą oraz Ewą Swobodą w Instytucie Korfantego w Katowicach. Tematem rozmowy były podania i legendy Górnego Śląska oraz historia folkloru śląskiego. Uczniowie dostali szereg informacji na temat pracy etnologa. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała prowadzących pań co zachęciło ich do poszerzania wiedzy na temat naszego regionu. Opiekunem grupy jest prof. Arkadiusz Kurek.

Autor: Arkadiusz Kurek 2024-04-12

Strona 33 z 91

  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
Copyright © 2025 X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach
Wykonanie: ITEC