X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Warsztaty noworoczne w grupach chińskich

19 stycznia grupy chińskie odwiedziła pani Haoyue Ma, lektorka Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Śląskiego, która opowiedziała m.in. o tym, jak w Chinach obchodzi się Boże Narodzenie i Chiński Nowy Rok. Uczniowie klasy trzeciej mieli ponadto okazję spróbować swoich sił w kaligrafii - i szło im naprawdę dobrze! Efekty możecie podziwiać na zdjęciach.

Autor: Katarzyna Knoll 2024-01-24

Warsztaty „Green screen” w Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach

19 stycznia 2024r. podczas warsztatów przeprowadzonych przez panią Agnieszkę Kotulską w Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach, grupa uczniów z klasy 1 C zapoznała się z pracą z wykorzystaniem ekranu green screen. Po krótkim wykładzie prowadzącej młodzież zapoznała się z profesjonalnym sprzętem filmowym. Z jego pomocą wkleili swoje twarze postaciom z obrazów lub zdjęć. Dowiedzieli się jak nadać im życie. Nagrali siebie nawzajem na zielonym tle, a następnie wycięli tzw. green screen’a w programie do montażu filmowego. Zajęcia były bardzo ciekawe, a biorący w nich udział uczniowie wykazali się dużą kreatywnością.

Autor: Katarzyna Pąpka 2024-01-23

Warszaty „Czytanie lodu. Laboratorium lektury”.

4 stycznia 2024 roku panie Małgorzata Wójcik-Dudek i Magdalena Ochwat jako Zespół ICBEH UŚ, powadziły warsztaty dla uczniów klasy 1 D w ramach Tydzień zimna w Mieście Nauki „Czytanie lodu. Laboratorium lektury”.

Prowadzące zaprosiły naszych uczniów w daleką podróż, podczas której wsłuchiwali się i wczytywali w lodowce, te odchodzące już w przeszłość archiwa naszej planety. Na warsztatach uczniowie uruchamiali wzrok, słuch oraz dotyk. Pomagały im w tym mądre oraz pełne emocji książki naukowców, dziennikarzy oraz artystów, którzy w ten sposób pragną zwrócić uwagę świata na znikające lodowce.

Podczas warsztatów ćwiczyliśmy uważność i wrażliwość tak, aby wsłuchując się w dźwięki topniejących lodowców, zrozumieć sens i społeczne znaczenie organizowanych na Północy ich pochówków, a w kontekście odchodzenia świata, jaki znamy, pomyśleć o przyszłości.

Autor: Ewa Sokołowska Grobel 2024-01-05

Warsztaty w Sosnowieckim Centrum Sztuki

19 grudnia klasa III b uczestniczyła w zajęciach w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Uczniowie wysłuchali historii „Nieobecni – historia społeczności żydowskiej w Sosnowcu. Przywracanie pamięci.” Warsztaty zrealizowano w ramach projektu „Wielobarwna mozaika”. Prowadząca wykład pani Monika Kempara przedstawiła wielokulturową przeszłość Sosnowca na przykładzie społeczności żydowskiej. Łącząc sztukę i historię ludzi, którzy kształtowali oblicze Sosnowca, uczniowie wzięli również udział w warsztatach plastycznych, które przeprowadziła pani Monika Pawlas-Polańska. Każdy przyozdabiał własnoręcznie świecznik chanukowy.

Część zdjęć autorstwa Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki

Autor: Ewa Sokołowska-Grobel 2023-12-20

Pokaz pierwszej pomocy dla uczniów klas czwartych

19 grudnia 2023 r., instruktor i ratownik medyczny Henryk Stokłosa, członek Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK przeprowadził dla uczniów klas: IVa, IVc i IVd prelekcję na temat idei honorowego krwiodawstwa oraz zaprezentował zasady udzielenia pierwszej pomocy. Prowadzący przedstawił: praktyczną naukę udzielania pierwszej pomocy. Zwrócił uwagę na możliwość transportu rannego na desce ortopedycznej, przedstawił właściwe pozycje ratownicze. Chętne uczennice przeprowadziły na fantomie resuscytację krążeniowo oddechową i posługiwanie się AEG. Młodzież z bardzo wielką uwagą wysłuchała naszego gościa, a każdy z nich dodatkowo otrzymał ulotkę na temat honorowego krwiodawstwa.

Autor: Katarzyna Pąpka 2023-12-20

Warsztaty kulturowo-językowe z lektorką z Centrum Języka i Kultury Chińskiej

19 grudnia grupy chińskie odwiedziła lektorka Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Śląskiego - pani Chunyue Jiang. Przedstawiła naszym uczniom Operę Pekińską, kulturę grupy etnicznej Hakka i chińskie przysłowia. W trakcie zajęć z panią Chunyue uczniowie klasy 2a przygotowali także noworoczne kartki z okazji rozpoczynającego się w 2024 Roku Smoka.

Korzystając z okazji, prezentujemy jeszcze wyjątkową choinkę przygotowaną przez uczniów klas 1a i 2a i życzymy wszystkim

圣诞快乐!新年快乐! (Shengdan kuaile! Xinnian kuaile!)

Autor: Katarzyna Knoll 2023-12-20

Warsztaty przyszłości z doradztwa zawodowego

Uczniowie klas czwartych wzięli udział w „Warsztatach przyszłości” przeprowadzonych przez psychologa biznesu i organizacji panią Agnieszkę Michel z Wyższej Szkoły Biznesu i nauk o Zdrowiu z Łodzi filii z Rybnika. Były to zajęciach skierowane do młodzieży przygotowującej się do podjęcia studiów i rozpoczynających za chwilę swoja pierwszą pracę zawodową. Podczas wspólnych ćwiczeń czwartoklasiści poznali proces wyboru uczelni, zapoznali się z programami stypendialnymi oraz nabyli kluczowe kompetencje, które na pewno ułatwia im pierwsze kroki w szkolnictwie wyższym jak również na rynku pracy.

Autor: Katarzyna Pąpka 2023-12-11

Warsztaty z przedsiębiorczości w ramach projektu „Zwolnieni z Teorii”

W listopadzie uczniowie klasy 2a uczestniczyli w lekcji podstaw przedsiębiorczości realizowanej w ramach projektu „Zwolnieni z Teorii”. Zajęcia te przygotowali uczniowie VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. Podczas prowadzonych warsztatów młodzież w ciekawy sposób omówiła temat giełdy i inwestowania. Nie brakowało również nauki poprzez rywalizację. Zwycięzcy otrzymali nagrody.

Warto podkreślić, że w ramach tego ciekawego projektu, jakim jest „Zwolnieni z Teorii”, uczniowie zdobywają przy praktyczne umiejętności potrzebne na rynku pracy, uczą się zarządzania, pracy zespołowej, komunikacji i rozwiązywania problemów przy szukaniu pracy, rekrutacji na studia czy poruszania się samodzielnie po róznych instytucjach.

Autor: Barbara Cholewa 2023-12-01

Warsztaty kulturowo-językowe w grupach chińskich

W piątek 24 listopada, na zakończenie Tygodnia Języków Obcych, uczniowie grup chińskich po raz drugi w tym roku szkolnym uczestniczyli w warsztatach kulturowo-językowych prowadzonych przez nauczycielkę Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Śląskiego. Klasa pierwsza dowiedziała się nieco o chińskim Zodiaku, klasa druga miała okazję poznać Chiny „od kuchni”. Uczniowie klasy trzeciej zajrzeli do chińskiego Internetu, a klasy czwartej wybrali się wirtualną wycieczkę po Szanghaju.

Bardzo dziękujemy pani Shengmiao Yu za przeprowadzenie ciekawych zajęć!

Autor: Katarzyna Knoll 2023-11-30

Wirtualna rzeczywistość w medycynie

Grupa realizująca rozszerzoną biologię klasy 2a brała udział a warsztatach „Wirtualna rzeczywistość w medycynie” organizowanych przez Śląski Uniwersytet Medyczny. Pokazy sprzętu i prezentacja nowych naukowych oraz technicznych osiągnięć stosowanych w diagnostyce i leczeniu odbyła się w Kato Science Corner w ramach projektu Katowice Miasto Nauki 2024.

Autor: Małgorzata Górska 2023-11-30


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach