X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Światowy Dzień bez Tytoniu

Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych oraz pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi paleniem papierosów. Dzień ten stanowi okazję do zwrócenia uwagi każdego z nas na ogromną skalę nałogu palenia papierosów i jego negatywnych skutków zdrowotnych. Dzień ma również skłonić osoby palące do refleksji nad wyrządzaną sobie i innym świadomą krzywdą.

  • palenie tytoniu jest w ciągu roku na świecie przyczyną prawie 4 milionów zgonów,
  • z powodu tzw. chorób odtytoniowych dziennie umiera 11 tys. palaczy,
  • palenie jest przyczyną większej liczby zgonów niż AIDS, alkoholizm, wypadki samochodowe, narkotyki, pożary, zabójstwa i samobójstwa razem wzięte.

W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia skupia się na kolejnym aspekcie: „Potrzebujemy żywności, nie tytoniu” - grunty, które dotychczas używane są do uprawy tytoniu, można użyć korzystniej, by osiągnąć kolejny cel ONZ: „0 głodu na świecie”.

Kampania WHO na rok 2023 zakłada zwiększenie zainteresowania plantatorów tytoniu szansami na produkcję i marketing upraw bardziej odżywczych roślin. Kampania pozwala spojrzeć na to, jak uprawy tytoniu wpływają na niepewność na rynku rolnym i spożywczym:

  • 3,5 miliona hektarów gruntu jest przekształcana pod uprawę tytoniu, uprawa tytoniu powoduje wylesienie 200 tysięcy hektarów rocznie,
  • uprawa tytoniu wymaga wielu nawozów i pestycydów, co ma wpływ na stan gleb pod późniejsze uprawy innych roślin użytkowych i do celów odżywczych,
  • uprawy tytoniu są dużo bardziej dewastujące środowisko, niż uprawy kukurydzy czy hodowla zwierząt.

#pssekatowice #swiatowydzienbeztytoniu 

Autor: Bożena Kabza 2023-05-23

Spotkanie z Marcinem Matychem terapeutą i lekarzem

Uczniowie z klasy psychologicznej i Koła Psychologii w ramach profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego brali udział spotkaniu z dr Marcinem Matychem terapeutą i lekarzem, autorem książki „Jak żyć z lękiem”, znanym w Internecie jako „dr Nerwica”. Spotkanie organizowane w Pałacu Młodzieży w Katowicach w ramach funduszy UNICEF Poland, w którym uczestniczyło przeszło 400 młodych ze Śląska, było okazją do psychoedukacji w obszarze zapobiegania i leczenia zaburzeń lękowych. Uczestnicy mogli też zadawać pytania prowadzącemu oraz brać udział w dyskusji - z czego chętnie korzystali.

Na kanale You Tube Pałacu Młodzieży dostępny będzie film ze spotkania - zapraszamy do oglądania.

Autor: Marcin Kręgiel 2023-05-14

Szkolne Dni Zdrowia Psychicznego już za nami

Szkolne Dni Zdrowia Psychicznego już za nami. Bardzo dziękujemy uczniom i rodzicom za liczny udział. Spotkania na powietrzu, spacery, przerwy z tańcem oraz zajęcia z oddechu cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wierzymy, że po tych kilkunastu dniach macie już pewność, że ciało i umysł pracują zespołowo!

Bardzo cieszyliśmy się, kiedy licznie włączyliście się w budowanie dobrej atmosfery na przerwach. Te endorfiny zostaną z nami na dłużej! Gratulujemy odwagi podczas siadania na empatycznej ławce. Podziwiamy Wasze budowle LEGO oraz przepiękne wpisy na plakacie. Jesteśmy pełni optymizmu po szkoleniu dla Waszych rodziców! 

W kolejnym roku szkolnym ekipa wolontariuszy z Koła Psychologii, klasy psychologicznej oraz teem psychologów i nauczycieli wychowania fizycznego przygotuje kolejne aktywności!

Autor: Marcin Kręgiel 2023-05-12

Sprzątamy dla Polski

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie klas 3b i 3e przygotowali wystawę dotyczącą zanieczyszczenia i ochrony wody. Na lekcjach biologii uczyliśmy się rozpoznawania pospolitych gatunków rodzimych roślin i zwierząt oraz oglądaliśmy filmy poruszające tematykę zmian klimatycznych w Europie. Tradycyjnie wysłaliśmy też prace na konkursy organizowane przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Zwieńczeniem obchodów był udział klasy 2a w ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy dla Polski” pod patronatem Prezesa Rady Ministrów.

Autor: Małgorzata Górska 2023-04-22

Europejski Tydzień Szczepień

W dniach 24 – 30 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień.

Pamiętaj, że szczepionki:

  • ratują życie,
  • pomagają ludziom pozostać zdrowymi,
  • są jednym z największych osiągnięć naszej cywilizacji,
  • działają szybko,
  • chronią przed powikłaniami i kalectwem z powodu chorób zakaźnych,
  • eliminują najgroźniejsze choroby zakaźne.

Zdecydowana większość ludzi w większości krajów szczepi swoje dzieci, przyczyniając się w ten sposób do poprawy zdrowia publicznego i życia ludzi.

 

Autor: Bożena Kabza 2023-04-19

 

 

Światowy Dzień Ziemi 2023

W ramach obchodów „Światowego Dnia Ziemi 2023” 10 Harcerska Drużyna Żeglarska, Uczniowski Klub Sportowy “JUNGA”, Centrum Nurkowe Hydrozagadka  , X LO im. Ignacego Paderewskiego ,  ZKSO  nr 1 im. bł. ks. Emila Szramka oraz  I ZOSS  im. Stanisława Konarskiego STO  w Katowicach przeprowadzili  wspólnie VIII Festyn Ekologiczny „Szopienice – Borki” 2023 połączony z posprzątaniem brzegów i terenów przyległych  zbiorników wodnych Morawa, Borki – Katowickiego Zespołu Krajobrazowo Przyrodniczego „Szopienice- Borki”.

W czasie festynu dla chętnych uczestników odbyły się konkursy wiedzy ekologicznej oraz znajomości Rezerwatów, Parków Krajobrazowych, i użytków ekologicznych Katowic, gry i zabawy na wodzie z 10 HDŻ. Gospodarz festynu 10 HDŻ  po uroczystości Otwarcia Sezonu Nawigacyjnego poczęstował wszystkich uczestników smacznym ciastem  i harcerską grochówką.

Autor: Miroslaw Galik 2023-03-14

Szkolny etap Olimpiady Zdrowia PCK za nami

W etapie szkolnym Olimpiady Zdrowia PCK  brało udział 7 uczennic. Etap szkolny polegał na rozwiązaniu testu online składającego się z 30 pytań z zakresu wiedzy o zdrowiu, zdrowym odżywianiu i aktywności ruchowej.

Po dogrywce zwycięzcą etapu szkolnego została Monika Macioł z klasy 1c

II i III miejsca zajęły Kinga Zarzycka i Maja Anisiewicz z klasy 1b

Zwycięzca etapu szkolnego będzie reprezentować naszą szkołę w etapie rejonowym który będzie Organizowany 21 kwietnia 2023 roku przez Oddział Rejonowe PCK.

Autor: Mirosław Galik 2023-04-13

www.olimpiadazdrowiapck.pl

DNI ZDROWIA PSYCHICZNEGO 12 - 26 KWIETNIA 

Psycholog, Pedagog, Nauczyciele Wychowania Fizycznego oraz Koło Psychologii Społecznej i Klasa Psychologiczna serdecznie zapraszają na

DNI ZDROWIA PSYCHICZNEGO 12 - 26 KWIETNIA 

W dniach 12 - 26 kwietnia w szkole organizowane są Dni Zdrowia Psychicznego, w czasie tych 2 tygodni przygotowaliśmy dla młodzieży i rodziców szereg aktywności promujących zdrowie oraz zachęcających do troski o dobrostan.

HARMONOGRAM 

Poniedziałki, 17 i 24 kwietnia

MOVE LLKE JAGGER (PRZERWY Z TAŃCEM).

Zapraszamy Cię na dużych przerwach (10:35 i 13:30) w poniedziałki do tańca! Ubierz się wygodnie i przyjdź do sali gimnastycznej. Zatańczymy wspólnie belgijkę lub inny układ. Ruch korzystnie wpływa na budowanie dobrostanu psychicznego, poprawia kondycję układu nerwowego, a przede wszystkim jest adaptacyjną strategią regulacji emocji.

Wtorek 18 kwietnia

POWIEDZ SOBIE COŚ MIŁEGO

W swojej szafce znajdziesz tego dnia kartkę na której przygotowaliśmy dla Ciebie kilka miłych słów. Możesz je zachować dla siebie. Możesz też wysłać je komuś przez komunikator lub powiedzieć kiedy nadarzy się okazja. Mówienie takich komunikatów obniża poziom lęku ,napięcia, podnosi samoocenę. Warto to robić częściej.

Wtorek, 25 kwietnia

SZKOŁA DLA RODZICÓW - ZAPROSZENIE NA WYKŁAD

W ramach szkolnych Dni Zdrowia Psychicznego chcemy zaprosić Państwa na wykład O dobrostanie psychicznym młodzieży. Sposoby na wspieranie radzenia sobie ze stresem u młodzieży. Jest to temat, który wskazaliście Państwo w skierowanej do Was w styczniu ankiecie. Spotkanie potrwa ok godziny, odbędzie się w godzinach 16:00 - 17:00 w dniu 25 kwietnia. Zapraszamy Państwa do sali nr 1 na dolnym parterze. Prowadzony będzie przez przez psychologów Aleksandrę Chabior i Marcin Kręgla.

Środy 12, 19 kwietnia

ZABIERZ MÓZG NA SPACER.

Zapraszamy cię na spacer do katowickiego Parku Leśnego dla dobra Twojego mózgu. Potrwa trwa 2 lekcje, dlatego zaplanuj go trochę wcześniej. Co trzeba zrobić? Odesłać do Pani Bożeny Kabzy zgodę rodzica przez dziennik (wzór zgody otrzymacie wcześniej). W środy na przerwie przed 4 lekcją podejdź już ubrany w dres do wyjścia przed salę gimnastyczną. W razie deszczu - zabierz parasol. Zrównoważony ruch jest ważny dla Twojego mózgu, poprawia jego dotlenienie, sprzyja produkcji neuroprzekaźników. Po spacerze wracamy do szkoły i jest spora szansa, że pozostałych zajęciach będzie ci się łatwiej skupić.

Czwartek 13 kwietnia

ZBUDUJ COŚ POZYTYWNEGO

Przez cały czwartek, na każdej przerwie od 2 lekcji, w sali nr 1 znajdziesz kilka kompletów LEGO serii Botanica i Archtecture. Będą tam też wolontariusze, którzy wyjaśnią jak skorzystać z zestawów i chętnie pomogą w układaniu. Ponadto na lekcji 7 i 8 możesz dołączyć do układania na dłużej. (wymagana zgoda rodziców, zapisy u p. Marcina przez odesłanie zgody dziennikiem) Liczba miejsc ograniczona. 

Jak klocki pomagają w naszym dobrostanie?

Coraz więcej osób odczuwa negatywne skutki szybkiego życia – stres, zmęczenie, osłabienie organizmu. Budowanie modeli z klocków LEGO wymaga pełnego skupienia i zaangażowania, dzięki czemu pozwoli Ci odpocząć w ciszy i spokoju. W 2022 roku grupa LEGO przeprowadziła ankietę wśród 32 781 osób dorosłych – aż 76% z nich stwierdziło, że zabawa klockami poprawia ich samopoczucie.

Klocki LEGO poprawiają zdolności komunikacyjne, ponieważ wspierają umiejętność słuchania i poprawiają pewność siebie.

W obecnych czasach jesteśmy atakowani licznymi bodźcami z otoczenia. Układanie klocków LEGO wymaga koncentracji i skupienia się na jednej czynności.

Czwartek, 20 kwietnia

ENDORFINY NA PRZERWACH

Przez cały czwartek, na przerwach spotkasz wolontariuszy, którzy zadbają o twój poziom endorfin. Zaproponują ci aktywności, w czasie których wydziela się więcej oksytocyny i dopaminy. Hormony te wykazują ogromne działanie na psychikę i zachowanie oraz odgrywają dużą rolę w tworzeniu relacji społecznych. Związki te są niezbędne do tworzenia i kształtowania stosunków międzyludzkich. Jeśli chcesz skorzystać z tej okazji to zaangażuj się nasze pomysły:

  • Udaj się w okolice gabinetu psychologów,jest tam wolontariusz z koszem z owocami - poczęstuj się!
  • Podejdź do nauczyciela, którego praca jest dla ciebie ważna i podziękuj za atrakcyjne zajęcia!
  • Jeśli masz w sobie dużo frustracji, odwiedź salę nr 1, tam znajdziesz materac i balony, kartony do odreagowania złości. Wyżyj się w bezpieczny sposób.
  • Na półpiętrach znajdują się tablice , znajdziesz przy nich wolontariusza który da ci kartki, pisaki - napisz swoje przesłanie do świata i przypnij je.

Piątki, 14, 21 kwietnia

SPOTKANIE Z ODDECHEM

Warsztaty relaksacyjne. Stres spłyca i przyspiesza oddech, zwiększa napięcie mięśniowe w okolicach klatki piersiowej oraz zmienia nasycenie krwi tlenem. Często zaangażowani w sytuację stresową nie zwracamy uwagi na nasz oddech. Zabierz wygodny dres, koc i poduszkę. Nauczysz się jak oddechem regulować napięcie emocjonalne Liczba miejsc ograniczona. Wymagana zgoda rodziców. Zapisy u p. Oli (poprzez dziennik), Spotkanie w piątki, godziny: 10:40 - 11:40, sala nr 1. 

 

WYDARZENIA TRWAJĄCE OD 12 DO 26 KWIETNIA:

Trening wdzięczności.

Codziennie wieczorem, przez dwa tygodnie, pomyśl o minionym dniu i przypomnij sobie trzy rzeczy, za które czujesz wdzięczność lub trzy pozytywne sytuacje, które sprawiły ci przyjemność. Jeśli chcesz, możesz powiedzieć o nich głośno lub zapisać je w telefonie. To mogą być i duże i małe wdzięczności: że udało ci się pościelić łóżko, że zamiast siedzenia na telefonie poszedłeś/poszłaś na spacer, że udało ci się odmówić słodyczy na rzecz zdrowej przekąski… Wdzięczność buduje nasze zdrowie psychiczne dlatego pamiętaj o niej!

Empatyczna ławka

Podczas Dni Zdrowia Psychicznego w szkole znajdziecie specjalną ławkę. Będzie ona oznaczona plakatem DZP, i znajduje się na parterze, na końcu korytarza przy łazienkach personelu. Ta ławka to przestrzeń zwiększonej empatii. Jeśli nie czujesz się dobrze, masz gorszy dzień, doskwiera ci brak osoby z którą możesz porozmawiać - usiądź na tej ławce i poczekaj. Możliwe, że ktoś do ciebie dołączy - zamienicie kilka słów, umówicie się na spacer lub kebaba. Czasami krótka rozmowa może zmienić nasz nastrój! Nie zrażaj się jeśli od razu nikt się nie dosiądzie - ludzie powoli uczą się empatii dlatego warto poczekać trochę dłużej.

 Autor: Marcin Kręgiel 2023-04-12

7 kwietnia 2023 – Światowy Dzień Zdrowia „Zdrowie dla wszystkich”

Według Światowej Organizacji Zdrowia: zdrowie – to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności.

Podstawowe czynniki wpływające na zdrowie to:

  • najistotniejszy, w ponad 50% jest wpływ stylu życia,
  • następnie uwarunkowania biologiczne,
  • później środowisko fizyczne,
  • najmniejszy, w około 10% wpływ ma organizacja ochrony zdrowia.

Każdy z nas może zadbać o swoje zdrowie poprzez:

  • Odpoczynek i odpowiednio długi sen. Zadbaj o odpowiednią higienę snu. Najlepiej spać 7–9 godzin na dobę.
  • Zdrowe odżywianie. Prawidłowe nawyki żywieniowe dodadzą więcej energii do zmagania się z codziennymi wyzwaniami. 
  • Aktywność fizyczna. Wybierz aktywność, którą lubisz. Może to być spacer, bieganie, jazda na rowerze czy taniec. WHO zaleca wszystkim dorosłym co najmniej 150-300 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo.
  • Unikanie używek. Używki to substancje, które pobudzają nasz organizm. To np. alkohol, narkotyki, papierosy, napoje energetyzujące.
  • Relacje społeczne. Pielęgnuj relacje z bliskimi, przy których możesz być sobą. Dziel się z nimi dobrymi i gorszymi momentami. Dzięki takim relacjom nabieramy pewności siebie, nie jesteśmy sami ze swoimi problemami.

Autor: Aleksandra Kitaszewska 2023-04-03

 

Kolejny obóz integracyjny klas pierwszych za nami

Klasy pierwsze wróciły z obozu integracyjnego. Jak co roku, najmłodsi uczniowie brali udział w warsztatach integracyjnych, zajęciach teambuilding, wspinali się na Równicę oraz zwiedzali Ustroń i Cieszyn. Łącznie obóz trwał 5 dni. W organizacji zajęć na obozie pomagali wolontariusze ze szkolnego Koła Psychologii Społecznej, klasy psychologicznej oraz pierwszoklasiści. Działania integracyjne w naszej szkole to ważny element profilaktyki rówieśniczej i promocji zdrowia psychicznego.

Autor: Marcin Kręgiel 2022-10-10


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach