X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Projekt PAMIĘĆ SERDECZNA

Wspominamy naszych nauczycieli i pracowników szkoły, wszystkich przyjaciół naszej „Dziesiątki”, których nie ma już wśród nas. Zapewniamy o pamięci dziękując za wszystkie chwile spędzone razem z nami. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy odeszli – pozostaną w naszej pamięci, we wspomnieniach. Poświęcamy im chwilę zadumy inaugurując nasz nowy projekt „PAMIĘĆ SERDECZNA..”

Autor: Danuta Kleinert, Ewa Sokołowska-Grobel 2023-11-01

Takie ciche, ciche święto,
Rozjarzone świeczkami,
Dzień, w którym serce pozdrawia,
Pamięta Tych, co rozstali się z nami.
 
[Hanna Łochocka „Dzień zaduszny”]

Projekt Katowice 4U

14 i 15 września 2023r. uczniowie XLO uczestniczyli w pikniku w ramach projektu „Katowice 4 You” integrującego społeczność polską ze społecznością ukraińską. Było to barwne, międzykulturowe, bogate w muzykę wydarzenie, które zjednoczyło uczniów wielu katowickich szkół. 

W ramach pozyskanych środków finansowych przez Urząd Miasta i UNICEF mogliśmy zrealizować projekt „Koła teatralnego”. Efektem wielogodzinnych przygotowań, pracy i prób naszych uczniów w parku na Zadolu było wspaniałe przedstawienie zatytułowane „Na językach”, które zachwyciło zebraną publiczność i przybyłych gości.

Wśród występujących znaleźli się: Kaja, Martyna i Wiktoria z klasy 2A, Apolonia i Julia z klasy 2C, Maciej z klasy 3A, Paweł z klasy 4D, Daria z klasy 3B, Julia i Maja z klasy 2D oraz Maja i Filip z klasy 3C.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz filmików.

Nasze występy na Zadolu

Autor: Ewa Sokołowska-Grobel 2023-09-15

Młodzi zmieniają Europę

Klasa 2d aktywnie uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez studentów Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ w ramach projektu „Szlakiem Młodych Dyplomatów” pod patronatem Fundacji Klaster Innowacji Społecznych. Podczas zajęć uczniowie wzięli udział w symulacji obrad Rady Europejskiej. Tematem obrad była inicjatywa szwedzkiej prezydencji o zamknięciu ferm futrzarskich na obszarze Unii Europejskiej. Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak trudno uzgodnić wspólne stanowisko wszystkich państw wspólnoty.

Autor: Dariusz Banaś 2023-06-19

Spotkanie na Akademii Sztuk Pięknych

Pracownia każdego artysty to tajemnicze miejsce, do którego nie każdy może mieć wstęp. Dla twórcy, to miejsce pracy, przestrzeń, gdzie poszukuje dla siebie inspiracji. Cieszymy się, że w ramach projektu „W pracowni katowickich artystów” grupie naszych uczennic udało się kolejny raz poznać tajniki pracy artystki – Olgi Pałki-Ślaskiej.

Nasze spotkanie odbyło się w murach Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie czekała na nas prof. Lucyna Szczawińska, która tworzy ten projekt z prof. Jackiem Durskim. To była naprawdę prawdziwa uczta. Pani Olga wspaniale opowiadała o swojej pracy. Udało nam się dowiedzieć jak to wszystko się zaczęło. Nie zabrakło biograficznych anegdot i pokazywania jak tworzy się takie prace, z których wiele zdobyło nagrody podczas prestiżowych konkursów.

Na zakończenie spotkania goszcząca nas artystka pokazała nam uczelnię. Mogliśmy zajrzeć do wielu pracowni i popatrzeć z bliska jak pracują studenci podczas zajęć.

Autor: Katarzyna Pąpka 2023-06-05

 

Projekt Symfonia

26.04.2023r. uczniowie klasy 2d, 2a i  3c uczestniczyli w wydarzeniu „Projekt symfonia”, w ramach 3 edycji warsztatów dla dyrygentek i dyrygentów prowadzonych przez Marin Alsop, w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W trakcie tego koncertu uczniowie wysłuchali fragmentów I Symfonii c-moll J. Brahmsa oraz IX Symfonii e-moll A. Dvořáka.

Autor: Wojciech Kiełb 2023-04-26

Projekt wymiany korespondencji „Мы друзья”

Z końcem kwietnia zakończył się międzyszkolny projekt wymiany korespondencji w języku rosyjskim „Мы друзья”. Uczennice klas 3b, 3c i 4a2 przez cały rok szkolny prowadziły wymianę listów z uczniami z Zespołu Szkół nr 2 im. T. Kościuszki w Garwolinie. Głównym celem projektu było propagowanie nauki języka rosyjskiego jako ósmego najpopularniejszego języka na świecie, i doskonalenie jego znajomości z dużym naciskiem na poszerzenie zasobu słownictwa oraz nabycie umiejętności pisania listów oraz pocztówek w języku rosyjskim. Podczas całego roku wymiany uczniowie obu szkół napisali łącznie prawie 100 listów! Projekt ten zakończył się sukcesem nie tylko edukacyjnym – skuteczniejsza i ciekawsza nauka pisania – lecz także interpersonalnym – nowymi znajomościami i wymianą kont w mediach społecznościowych.

Autor: Maciej Małek 2023-04-22

Projekt „Windows of hope”

19.04.2023 r odbył się finał międzynarodowego projektu „Windows of hope”. Jest to projekt prowadzony wraz ze szkołą z Izraela Makif Daled Darca Ashkelon. W tym roku uczniowie stworzyli film o Kardynale Jean Marie Lustiger łączącym religię chrześcijańską z judaizmem. Jean Marie Lustiger to pochodzący z żydowskiej rodziny z Będzina wybitny myślicieli XX, w który przeszedł na katolicyzm.  W późniejszym czasie został kardynałem Paryża i bliskim przyjacielem papieża Jana Pawła II. Film został nakręcony przez ucznia klasy 3d Macieja Kitala. Projekt był nadzorowany przez nauczycieli: prof. Ewę Sokołowską-Grobel, prof. Arkadiusza Kurka oraz prof. Dariusza Kurka. 

Zapraszamy do obejrzenie przygotowanego filmu:

https://drive.google.com/drive/folders/1WnrocteeWFrKRdHzVyl9DnoGHNXwbS1_?fbclid=IwAR2DrAAMxeS2xIsSwoiK-V84WJUYgAnsZWp5T6K05Lc5E7MC_Ym_qaAjTAs

Autor: Arkadiusz Kurek 2023-04-20

W pracowni katowickich artystów

Niezwykła współpraca uczniów XLO pod okiem nauczycieli: Pani Lucyny Szczawińskiej i Pana Jacka Durskiego z katowickimi artystami zrodziła dwa piękne albumy. Projekt „W pracowni katowickich artystów”, podczas którego trwania młodzież oswajała się ze sztuką, zgłębiała tajniki pracy artystów i wykazywała się ogromną kreatywnością, okazał się dla wszystkich uczestników wspaniałym doświadczeniem. Spotkania w pracowniach i podczas wernisaży były interesujące dla obu stron. Z jednej z nich twórcy – dzielący się swoim dorobkiem, a z drugiej odbiorcy - wnoszący otwartość i serdeczność. Takie spotkania na pewno zaowocują na przyszłość i uwrażliwią naszych uczniów na sztukę i jej odbiór.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkań uczniów z artystami oraz przeczytania artykułu, który ukazał się na łamach Bezpłatnego Informatora Miejskiego „Nasze Katowice” Nr 2 (luty) 2023 W pracowni katowickich artystów

 

Autor: Katarzyna Pąpka 2023-02-09

Międzynarodowy Projekt HANNAH - mamy zwycięzców

Miło nam poinformować, że w Międzynarodowym Projekcie HANNAH, w konkursie „Żydowska historia mojej miejscowości - wirtualne opowieści”, nasi uczniowie przygotowując filmy dokumentalne zajęli:

II miejsce Maciej Kitala kl. 3d za film „Lustiger - moje drogi prowadzą do Będzina”

III miejsce Jan Hyacent kl. 4b za filmową historię Rutki Laskier „Goodbye my diary”.

Opiekunami nagrodzonych są: prof. Ewa Sokołowska-Grobel oraz prof. Arkadiusz Kurek.

Zwycięzcom bardzo serdecznie gratulujemy!

Autor: Arkadiusz Kurek, Ewa Sokołowska-Grobel 2022-11-03

BohaterON w naszej szkole

Klasy pierwsze uczestniczyły w projekcie BohaterON. Akcja ma na celu upamiętnienie bohaterów Powstania Warszawskiego. Po obejrzeniu filmu na temat życia codziennego w czasie walk powstańczych uczniowie dzielili się swoimi przemyśleniami i refleksjami. Akcja zakończyła się wysyłaniem wirtualnych kartek i pozdrowień dla Powstańców.

 

Autor: Tomasz Dreinert 2022-10-26


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach