X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Jak możemy dbać o bezpieczeństwo naszych danych, gdy gramy w gry on-line?

Prawie wszystkie współczesne gry tuż po instalacji, wymagają od swoich graczy zgody na przetwarzanie danych osobowych. Podanie danych do zawarcia transakcji zakupu lub założenia konta wiąże się z obowiązkiem zaakceptowania regulaminu gry oraz potwierdzeniem zapoznania się z „Polityką prywatności”, gdzie znajdują się informacje dotyczące procesu przetwarzania danych osobowych gracza. Przedstawiciele branży gamingowej wykorzystują dane osobowe na własny użytek lub sprzedają je firmom zewnętrznym. Dane, które udostępnimy w grze mogą również stać się celem ataku cyberprzestępców. Nasze dane i prywatność mają dużąwartość i powinniśmy o nie zadbać.

Kolejna porada z cyklu Warto wiedzieć... dotyczy właśnie tej tematyki. 

Warto wiedzieć... Gra Twoimi danymi

Autor: Barbara Cholewa 2023-06-15

gaming

 

 

(Nie) bezpieczeństwo urządzeń połączonych w sieci Internet rzeczy.

Warto wiedzieć...(Nie) bezpieczeństwo urządzeń połączonych w sieci Internet rzeczy.

Inteligentne urządzenia i zabawki łącząc się z Internetem (m.in. zegarki, lalki, roboty, tablety, drony)Inteligentne urządzenia i zabawki łącząc się z Internetem (m.in. zegarki, lalki, roboty, tablety, drony)zbierają informacje i dane osobowe, które przesyłają za pomocą technologii Bluetooth lub Wi-Fi.Warto zwrócić uwagę na to, jakie informacje o nas są gromadzone za pośrednictwem takiegourządzenia i co możemy zrobić w celu ochrony naszej prywatności.

Z serii kolejnych porad dotyczących bezpieczeństwa w sieci, zachęcamy do zapoznania się z kolejnymi poradami.

Warto wiedzieć... (Nie) bezpieczeństwo urządzeń połączonych w sieciInternet rzeczy.

Autor: Barbara Cholewa 2023-06-14

 drony

Bezpieczeństwo w sieci czyli jak zadbać o siebie? Po(d)ręcznik internauty

Warto wiedzieć... Bezpieczeństwo w sieci czyli jak zadbać o siebie? Po(d)ręcznik internauty. Nowe technologie mają wpływ na nasze życie. Należy jednak poznać współczesne zagrożenia, aby świadomie i bezpiecznie korzystać z sieci. Podpowiadamy, jak zadbać o siebie i zwiększyć swoje bezpieczeństwo oraz zyskać większą kontrolę nad danymi osobowymi w Internecie, aby nie stały się łatwym łupem przestępców.

Zatem, zapoznaj się z nowymi wiadomościami z cyklu "Warto wiedzieć..."

Bezpieczeństwo w sieci. Po(d)ręcznik internauty

Autor: Barbara Cholewa 2022-06-07

subscribe gffee22282 1920

Uważni w cyberprzestrzeni. Jak bezpiecznie przeglądać strony w Internecie?

Warto wiedzieć...Uważni w cyberprzestrzeni. Jak bezpiecznie przeglądać strony w Internecie? Zachowaj ostrożność w przypadku udostępniania swoich danych osobowych w cyberprzestrzeni. Aby uniknąć różnych metod oszustwa lub nieuczciwego wykorzystania informacji o Tobie, istotne jest wyrobienie w sobie nawyku sprawdzania przekazywanych informacji lub konsultowania się z zaufanymi osobami przed podjęciem działań w sieci, które mogłyby potencjalnie Tobie zaszkodzić. Uważaj, aby nie udostępniać danych osobowych na fałszywych stronach. Jak więc bezpiecznie przeglądać strony w Internecie i rozpoznać oznaki cyberataków, aby uniknąć zainfekowania złośliwym oprogramowaniem urządzeń oraz utraty danych osobowych? Oto kilka podpowiedzi, na co zwracać uwagę.

WSKAZÓWKI: Porada. Uważni w cyberprzestrzeni

Autor: Barbara Cholewa 2022-06-06

cyber security ga6ef04924 1280

Paderewa w programie Twoje Dane - Twoja Sprawa

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do programu UODO „Twoje dane – Twoja sprawa”. Jest on skierowany do szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz ośrodków doskonalenia zawodowego nauczycieli. To systemowy projekt realizowany na skalę ogólnopolską.

Podstawowym celem Programu jest poszerzenie oferty edukacyjnej placówek oświatowych o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności.

Jednym z bardzo ważnych priorytetów Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych jest edukacja. Zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO) organ nadzorczy ma za zadanie upowszechniać w społeczeństwie wiedzę o ochronie danych osobowych ze szczególnym uwzględnieniem działań skierowanych w tym zakresie do dzieci i młodzieży.
Program „Twoje dane – Twoja sprawa” od lat stanowi inspirację dla nauczycieli, uczniów i rodziców, którzy biorąc w nim udział, pokazują, w jaki sposób od najmłodszych lat można uczyć dzieci i młodzież zasad ochrony danych osobowych, przekazując trudne treści podczas zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych oraz innych wydarzeń tematycznych, przy wykorzystaniu gier i zabaw.

Zachęcamy do zapoznania się z Poadnikiem dla szkół przygotowanym dla projektu Twoje dane Twoja sprawa: Ochrona danych osobowych w szkołach i placówkach oświatowych

Autor: Barbara Cholewa

uodo tdts logo color [rgb] (1)

Link do strony programu: https://uodo.gov.pl/pl/p/tdts

 

Wakacje od ochrony swoich danych mogą cię sporo kosztować. Bądź czujny!

Wakacje - dla wielu to czas zasłużonego relaksu i oderwania od codziennych spraw. Podczas gdy jedni korzystają z odpoczynku, niektórzy czekają na potknięcie tych pierwszych, wykorzystując wszelkie informacje pozwalające dokonać zuchwałych kradzieży. Kradzieży nie tylko dóbr materialnych, ale i tożsamości. 

Przedstawiamy poniżej kilka rad, jak postępować i jak właściwie zadbać o swoje dane osobowe: Zadbaj o swoje dane osobowe podczas wakacji

Autor: Barbara Cholewa

 

wakacje ochrona1 

Jak bezpiecznie korzystać z widokonferencji?

Nowe technologie otworzyły zupełnie nowe możliwości. Podczas pracy zdalnej, a także kontaktówonline z przyjaciółmi i rodziną spowodowanych obecną sytuacją związaną z ograniczeniem rozprzestrzeniania COVID-19, jednym z najczęściej wybieranych sposobów komunikacji są wideokonferencjei połączenia wideo. W związku z tym pojawiają się obawy, jak bezpiecznie korzystać z szerokiej gamy oferowany chprogramów, aplikacji i usług oraz jak sprawić, aby ta forma kontaktów zapewniała odpowiedni poziom ochrony danych osobowych.

Zapraszamy do zapoznania się z następną poradą Warto wiedzieć, że…”UODO podpowiada jak przeprowadzić wideokonferencję w bezpieczny sposób

video conference

Użytkowanie Smarfona a ochrona naszej prywatności

Smartfon to przenośne urządzenie multimedialne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera przenośnego. Jest to często najbardziej osobiste urządzenie elektroniczne, którego używamy. Zabieramy go do szkoły, do pracy, na spotkania, a nawet jest tuż obok, gdy idziemy spać. Wykorzystując jego możliwości, używamy wielu aplikacji (akceptując przy tym regulaminy), przeglądamy Internet, wymieniamy wiadomości, korzystamy z serwisów społecznościowych, robimy zdjęcia, kręcimy filmiki, oraz pozwalamy na gromadzenie danych o naszym położeniu. Jednymi słowy, nasze urządzenie jest skarbnicą informacji o nas, naszych upodobaniach i stylu życia – „wie o nas” praktycznie wszystko.

Warto zapoznać się z poradami z cyklu „Warto wiedzieć, że…”  dotyczącymi ochrony danych Smartfona: Dlatego warto wiedzieć, jak chronić dane…

Autor: Barbara Cholewa

smartfony

 

Niezabezpieczona kamera i mikrofon – co powinniśmy wiedzieć?

Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie spędzają obecnie wiele godzin przed ekranami komputerów, laptopów, tabletów, smartfonów, już nie tylko w ramach czasu przeznaczonego na rozrywkę, ale w dużej mierze na naukę i obowiązki szkolne czy zawodowe. Pamiętajmy jednak, żeby świadomie i rozsądnie korzystać z usług społeczeństwa informacyjnego, biorąc szczególnie pod uwagę ochronę swojej prywatności i osób bliskich. Informacje w sieci bardzo szybko mogą zostać zapisane, utrwalone oraz przekazane, a więc przetwarzane przez innych użytkowników, np. w postaci nagrania audio-wideo. Kolejne porady w ramach „Warto wiedzieć, że …” o bezpiecznym korzystaniu z kamery i mikrofonu pod linkiem: 

NIEZABEZPIECZONA KAMERA I MIKROFON CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ!

Autor: Barbara Cholewaweb cam 796227 1920

 

 

TikTok - pozornie nieszkodliwa aplikacja społecznościowa

TikTok to aplikacja społecznościowa skierowana głównie do nastolatków, która umożliwia użytkownikom tworzenie i udostępnianie krótkich filmów ze śpiewem i tańcem. Udostępnione w aplikacji wideo można wzbogacić o wiele filtrów i nakładek. Klip wyświetla się zapętlony, a fani (obserwujący) mogą go lajkować i komentować. Aplikacja publikuje wszystkie treści (nagrania) bez żadnej kontroli nad jej zawartością, umożliwiając publiczny dostęp wszystkim użytkownikom aplikacji. Niesie to za sobą ryzyko rozpowszechniania nagrania, a więc i dostępu do nieodpowiednich dla uczniów treści, takich jak pornografia, przemoc czy materiały szerzące nienawiść i wulgarne treści. Ważne uwagi dotyczące TikToka-a pd linkiem: TikTok - pozornie nieszkodliwa aplikacja społecznościowa

Autor: Barbara Cholewa

tiktok 5482407 960 720


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach