X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Zwrot książek do biblioteki

Uczniów klas czwartych prosimy o zwrot książek do Biblioteki Szkolnej.

Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2024-04-05

 

I miejsce dla Julii w IV Wojewódzkim Konkursie na Recenzję z Wydarzenia Kulturalnego

Uczennica klasy 2c Julia Płonka zdobyła I miejsce w IV Wojewódzkim Konkursie na Recenzję z Wydarzenia Kulturalnego, którego organizatorem było Śląskie Towarzystwo Kultury. Julia napisała recenzję musicalu „Cabaret” wystawionego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Oto fragment nagrodzonej recenzji: „Cabaret” w chorzowskim Teatrze Rozrywki to spektakl, który poprzez muzykę, śpiew, taniec i grę aktorską przystępnie przedstawia ważne tematy społeczne, polityczne i osobiste, biorąc pod lupę upadek niemieckiego społeczeństwa w okresie międzywojennym. Jest to niezwykle wciągające i niezapomniane doświadczenie teatralne. Polecam spektakl nie tylko fanom teatru, ale każdemu, kogo interesuje historia. Twórcom i aktorom gratuluję niezwykle udanego widowiska. Podsumowując, uważam, że przedstawienie zasługuje na ocenę celującą.

Autorce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Autor: Joanna Baca 2024-03-18

Literatura jest kobietą

O kobietach napisano dużo…O kobietach pisze się dużo… O kobietach będzie się pisać dużo… Bo Literatura jest Kobietą.

Dzisiaj prezentowaliśmy w Bibliotece szkolnej przekrój różnorodnych książek związanych z kobietami. Wśród naszych bohaterek znalazły się królewny i królowe Polski, znane poetki: Halina Poświatowska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Wisława Szymborska. Nie zabrakło biografii ciekawych pań: Wandy Rutkiewicz, Elizy Orzeszkowej, Joanny Chmielewskiej, Księżnej Diany czy Fridy.

Rozmawialiśmy o literaturze kobiecej, każdy chętnie prezentował swoje ulubione pisarki. Nie zabrakło pachnących kwiatów, miłych gestów i słodkości. Zapraszamy na wystawę „Literatura jest kobietą”. Znajdziecie na niej biografie znanych kobiet, tomiki poezji poczytnych poetek i wspomnienia o paniach które naznaczyły bieg historii…

Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2024-03-08

Tydzień Otwartej Edukacji 4-8 marca

Trwa Tydzień Otwartej Edukacji 4-8 marca

To globalne wydarzenie, mające na celu promowanie otwartej edukacji i wolnego dostępu do zasobów edukacyjnych. To święto, które ma zachęcać do dzielenia się wiedzą bez granic

Dzięki udziałowi w projekcie WIKITEKA organizowanym przez Wikimedia Polska nasza biblioteka wzbogaciła się o mini Wiki-Kącik, gdzie można wygodnie zapoznać się z Wikipedia i spocząć na WIKI-PUFIE

W tym tygodniu podczas obchodów Tygodnia Otwartych Zasobów odbywają się u nas zajęcia mówiące o Wikipedii.

Już wkrótce ruszy projekt edukacyjny związany z Wikipedią. Czekajcie na informacje.

A już teraz przypominamy nagrodzonych w konkursie Wiki Lubi Zabytki Junior Kategoria powyżej 14 roku życia. Pierwsze pięć miejsc dla XLO w Katowicach w konkursie WikiLubi Zabytki Junior 2021! Zgłoszono prawie 800 prac. Kacper Gała (nasz absolwent) rozbił bank. A Małgorzata Kwiatkowska z (teraz już z 3d) dorzuciła swoje!

GRATULUJEMY!!!

Autor: Katarzyna Pąpka 2024-03-05

92

4 marca przypada 92 rocznica urodzin Ryszarda Kapuścińskiego. Był jednym z najwybitniejszych reporterów na świecie w XX wieku, podróżnikiem, pisarzem, dziennikarzem i korespondentem.

W swoich książkach podniósł reportaż do rangi gatunku literackiego, mawiał, że pisanie to „straszna, fizyczna praca”. Pytany, dlaczego wybrał ten właśnie zawód, odpowiadał zazwyczaj, że powodem była ciekawość. Pierwszy ważny w karierze Kapuścińskiego reportaż ukazał się w „Sztandarze Młodych” w roku 1955. Nazywał się „To też jest prawda o Nowej Hucie”, za napisanie prawdy o warunkach pracy w podkrakowskiej hucie omal nie stracił pracy.

Zapraszamy na wystawę książek Ryszarda Kapuścińskiego, dostępnych w bibliotece szkolnej.

Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2024-03-04

Źródło

3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek

3 marca przypada Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek, ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club. Tego dnia celebrujemy miłość do literatury nie tylko dzięki ulubionej lekturze, ale również wspominając twórców. Zapraszamy WAS serdecznie na wystawkę książek w bibliotece, pisarzy i pisarek, którzy specjalnie dla Czytelników XLO zechcieli napisać kilka słów i złożyć swój autograf wraz z pozdrowieniami.

Celem tego święta jest promowanie literatury oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek to świetna okazja, by pomyśleć o pracy, jaką twórcy wkładają w stworzenie dzieła literackiego. Jest to dość samotniczy proces – wiele miesięcy spędzonych przy biurku, nierzadko poprzedzonych długim i mozolnym procesem zbierania materiałów. Współcześnie wielu pisarzy za pośrednictwem mediów społecznościowych dzieli się z czytelnikami szczegółami dotyczącymi swojej pracy. Święto ustanowiono przed blisko czterema dekadami. W 1984 roku dokonał tego PEN Club, założony w 1921 roku w Londynie przez Catherine Amy Dawson Scott Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy.

Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2024-02-28

130 rocznica urodzin Jarosława Iwaszkiewicza

W związku z przypadającą 20 lutego 130. rocznicą urodzin Jarosława Iwaszkiewicza, w bibliotece szkolnej w minionym tygodniu przypominaliśmy życiorys tego poety, prozaika i dramaturga, autora takich utworów jak „Panny z Wilka”, „Brzezina” czy „Matka Joanna od Aniołów”.

Warto przypomnieć, że Jarosław Iwaszkiewicz urodził się 20 lutego 1894 roku na terenie obecnej Ukrainy, we wsi Kalnyk. Naukę rozpoczął w Warszawie, od 1909 uczył się i mieszkał w Kijowie, gdzie później rozpoczął naukę na Uniwersytecie Kijowskim. Podczas studiów udzielał korepetycji. To doświadczenie odbiło się echem i stało kanwą jego późniejszej twórczości. Do Warszawy z Kijowa przeniósł się w 1918 roku. Tutaj, wraz z grupą poetów natchnionych radością z odzyskanej niepodległości sformował grupę poetycką „Skamander”. Grupę tworzyli, prócz Iwaszkiewicza, Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Julian Tuwim i Kazimierz Wierzyński.

Po wojnie stanął na czele „Związku Literatów Polskich”. Aktywny twórczo był niemal do końca swych dni. Zmarł 2 marca 1980 roku.

Zapraszamy do zapoznania się z twórczości Iwaszkiewicza i książkami ze zbiorów biblioteki.

Źródła: Justyna Sobolewska, Iwaszkiewicz, jakiego nie znaliście130 rocznica urodzin Jarosława Iwaszkiewicza

 Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2023-02-22

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

21.02. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To święto upamiętnia pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy w 1952 roku zginęli podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Dzień ten ustanowiono, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące, które stanowią 43% wszystkich aktualnie używanych. W bibliotece szkolnej przygotowano wystawkę książek poświęconych językowi polskiemu.

Warto sięgać do słowników i książek poświęconych naszej pięknej polszczyźnie.

Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2024-02-21

Dzień Kota w Bibliotece szkolnej

Czy literatura może istnieć bez kotów?

Kalendarz podpowiada, że 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. W tym roku to święto wypada w sobotę, jednak w naszej bibliotece świętujemy już 16 lutego.

To święto tylko pozornie nie jest związane z literaturą, bo przecież koty są bohaterami wielu książek. Każde dziecko zna Kicię Kocię, Kota Filemona czy Kota w Butach, natomiast dorośli zaczytują się w poradnikach, które pozwalają lepiej zrozumieć te zwierzęta i ich potrzeby. Autorzy na kartach powieści często wspominają o kocich przyjaciołach. Idea święta narodziła się we Włoszech, gdzie koty można spotkać w każdej uliczce. W Polsce Światowy Dzień Kota obchodzony jest od 2006 roku.

Zapraszamy na wystawę naszych „kocich” tytułów. A dla tych, którzy marzą o weekendowym odpoczynku przygotowaliśmy antystresowe kocie kolorowanki.

  • Przyjdź weź obrazek, który najbardziej ci się spodoba i zabierz do domu i pokoloruj lub wydrukuj sam (żródło kolorowanek: https://www.e-kolorowanki.eu/)
  • Zobacz nasze biblioteczne książki, w których można znaleźć kocich bohaterów
  • Dołącz do zabawy i przyślij nam zdjęcie swojego kota. Zróbmy wspólnie kocią galerię. Zdjęcia prosimy zamieszczać pod naszym postem na FB Biblioteki szkolnej https://www.facebook.com/bibliotekaXLO

Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2024-02-15

Walentynki w bibliotece szkolnej

Serdecznie zapraszamy Was 14 lutego do Biblioteki szkolnej po książki pełne miłości, przyjaźni, sympatii i wzruszeń. Bo czy jest lepszy sposób na świętowanie tego szczególnego dnia jakim są Walentynki, niż spędzenie go w otoczeniu pięknych słów i magicznej atmosfery. Przygotowaliśmy dla Was najpiękniejsze książki o miłości, które powitają Was już od wejścia i na pewno poruszą serca. Przyjdź do naszej biblioteki i zanurz się w przepięknym świecie literatury miłosnej.

Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2024-02-14


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach