Zapraszamy do udziału w ON-Limpiadzie - nowoczesnym konkursie wiedzy o lekturach!
Przekazujemy informację o zainicjowaniu innowacyjnego konkursu wiedzy o lekturach szkolnych - ON-Limpiady. To wyjątkowe wydarzenie łączy tradycję szkolnych olimpiad z nowoczesnymi technologiami, dając możliwość uczniom i ich rodzicom sprawdzenie swojej wiedzy w formie online.
Najważniejsze informacje:
- Start konkursu: 14 października 2024 (Dzień Edukacji Narodowej)
- Dla kogo: uczniowie klas 1-3 SP, 4-6 SP, 7-8 SP, szkół średnich oraz rodzice
- Forma: testy online przygotowane w aplikacji Zday
- Częstotliwość: nowe testy co dwa tygodnie
- Kategoria specjalna: Rodzina - wspólny udział dzieci i rodzice.
Więcej informacji o konkursie znajdą Państwo pod adresem: https://dyktanda.pl/on-limpiada-zday/
Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week)
W dniach 22-28 września 2024r. obchodziliśmy Tydzień Zakazanych Książek. Inicjatywa wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest związana z pierwsza poprawką do amerykańskiej konstytucji, mówiącą o wolności słowa. To jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Na świecie Tydzień Zakazanych Książek obchodzony jest od 1982 roku i dotyczy pozycji prześladowanych, nie tylko za wulgarny język czy zbyt śmiałe obyczajowo sceny, przede wszystkim ma na celu zwrócenie uwagi na szkody wynikające z cenzury.
Wydarzenie podkreśla wartość wolnego i otwartego dostępu do informacji. Warto zastanowić się nad tym, jak szkodliwe są ograniczenia związane z dostępem do różnego rodzaju treści, które przez kogoś – instytucję czy też osobę – zostały uznane za niepożądane bądź szkodliwe.
Autor: Joanna Baca 2024-09-29
Narodowe czytanie „Kordiana”
Za Nami kolejna edycja Narodowego czytania. W tym roku czytaliśmy „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Grupa uczniów XLO wraz z panią Iwoną Tabor-Kowalską wysłuchała fragmentów lektury w sobotnie przedpołudnie 7 września 2024 roku w pięknych sceneriach Biblioteki Śląskiej. Mieliśmy niepowtarzalną okazję poznania dwujęzycznych fragmentów utworu, którego przesłanie i dziś skłania do refleksji. Nie zabrakło też pięknej muzycznej ilustracji spotkania.
A tak prezentuje się pieczęć tegorocznego Narodowego Czytania 2024. Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych ze swoimi egzemplarzami „Kordiana” do naszej szkolnej biblioteki, gdzie możecie sami przybić tę okolicznościową pieczątkę. Zapraszamy 13 i 16 września w godzinach pracy biblioteki 8.00-15.00.
(zdjęcia z uroczystości ze strony Biblioteki Śląskiej)
Autor: Katarzyna Pąpka 2024-09-11
Zwrot książek do biblioteki
Uczniów klas czwartych prosimy o zwrot książek do Biblioteki Szkolnej.
Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2024-04-05
I miejsce dla Julii w IV Wojewódzkim Konkursie na Recenzję z Wydarzenia Kulturalnego
Uczennica klasy 2c Julia Płonka zdobyła I miejsce w IV Wojewódzkim Konkursie na Recenzję z Wydarzenia Kulturalnego, którego organizatorem było Śląskie Towarzystwo Kultury. Julia napisała recenzję musicalu „Cabaret” wystawionego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
Oto fragment nagrodzonej recenzji: „Cabaret” w chorzowskim Teatrze Rozrywki to spektakl, który poprzez muzykę, śpiew, taniec i grę aktorską przystępnie przedstawia ważne tematy społeczne, polityczne i osobiste, biorąc pod lupę upadek niemieckiego społeczeństwa w okresie międzywojennym. Jest to niezwykle wciągające i niezapomniane doświadczenie teatralne. Polecam spektakl nie tylko fanom teatru, ale każdemu, kogo interesuje historia. Twórcom i aktorom gratuluję niezwykle udanego widowiska. Podsumowując, uważam, że przedstawienie zasługuje na ocenę celującą.
Autorce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Autor: Joanna Baca 2024-03-18
Literatura jest kobietą
O kobietach napisano dużo…O kobietach pisze się dużo… O kobietach będzie się pisać dużo… Bo Literatura jest Kobietą.
Dzisiaj prezentowaliśmy w Bibliotece szkolnej przekrój różnorodnych książek związanych z kobietami. Wśród naszych bohaterek znalazły się królewny i królowe Polski, znane poetki: Halina Poświatowska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Wisława Szymborska. Nie zabrakło biografii ciekawych pań: Wandy Rutkiewicz, Elizy Orzeszkowej, Joanny Chmielewskiej, Księżnej Diany czy Fridy.
Rozmawialiśmy o literaturze kobiecej, każdy chętnie prezentował swoje ulubione pisarki. Nie zabrakło pachnących kwiatów, miłych gestów i słodkości. Zapraszamy na wystawę „Literatura jest kobietą”. Znajdziecie na niej biografie znanych kobiet, tomiki poezji poczytnych poetek i wspomnienia o paniach które naznaczyły bieg historii…
Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2024-03-08
Tydzień Otwartej Edukacji 4-8 marca
Trwa Tydzień Otwartej Edukacji 4-8 marca
To globalne wydarzenie, mające na celu promowanie otwartej edukacji i wolnego dostępu do zasobów edukacyjnych. To święto, które ma zachęcać do dzielenia się wiedzą bez granic
Dzięki udziałowi w projekcie WIKITEKA organizowanym przez Wikimedia Polska nasza biblioteka wzbogaciła się o mini Wiki-Kącik, gdzie można wygodnie zapoznać się z Wikipedia i spocząć na WIKI-PUFIE
W tym tygodniu podczas obchodów Tygodnia Otwartych Zasobów odbywają się u nas zajęcia mówiące o Wikipedii.
Już wkrótce ruszy projekt edukacyjny związany z Wikipedią. Czekajcie na informacje.
A już teraz przypominamy nagrodzonych w konkursie Wiki Lubi Zabytki Junior Kategoria powyżej 14 roku życia. Pierwsze pięć miejsc dla XLO w Katowicach w konkursie WikiLubi Zabytki Junior 2021! Zgłoszono prawie 800 prac. Kacper Gała (nasz absolwent) rozbił bank. A Małgorzata Kwiatkowska z (teraz już z 3d) dorzuciła swoje!
GRATULUJEMY!!!
Autor: Katarzyna Pąpka 2024-03-05
92
4 marca przypada 92 rocznica urodzin Ryszarda Kapuścińskiego. Był jednym z najwybitniejszych reporterów na świecie w XX wieku, podróżnikiem, pisarzem, dziennikarzem i korespondentem.
W swoich książkach podniósł reportaż do rangi gatunku literackiego, mawiał, że pisanie to „straszna, fizyczna praca”. Pytany, dlaczego wybrał ten właśnie zawód, odpowiadał zazwyczaj, że powodem była ciekawość. Pierwszy ważny w karierze Kapuścińskiego reportaż ukazał się w „Sztandarze Młodych” w roku 1955. Nazywał się „To też jest prawda o Nowej Hucie”, za napisanie prawdy o warunkach pracy w podkrakowskiej hucie omal nie stracił pracy.
Zapraszamy na wystawę książek Ryszarda Kapuścińskiego, dostępnych w bibliotece szkolnej.
Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2024-03-04
3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek
3 marca przypada Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek, ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club. Tego dnia celebrujemy miłość do literatury nie tylko dzięki ulubionej lekturze, ale również wspominając twórców. Zapraszamy WAS serdecznie na wystawkę książek w bibliotece, pisarzy i pisarek, którzy specjalnie dla Czytelników XLO zechcieli napisać kilka słów i złożyć swój autograf wraz z pozdrowieniami.
Celem tego święta jest promowanie literatury oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek to świetna okazja, by pomyśleć o pracy, jaką twórcy wkładają w stworzenie dzieła literackiego. Jest to dość samotniczy proces – wiele miesięcy spędzonych przy biurku, nierzadko poprzedzonych długim i mozolnym procesem zbierania materiałów. Współcześnie wielu pisarzy za pośrednictwem mediów społecznościowych dzieli się z czytelnikami szczegółami dotyczącymi swojej pracy. Święto ustanowiono przed blisko czterema dekadami. W 1984 roku dokonał tego PEN Club, założony w 1921 roku w Londynie przez Catherine Amy Dawson Scott Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy.
Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2024-02-28
130 rocznica urodzin Jarosława Iwaszkiewicza
W związku z przypadającą 20 lutego 130. rocznicą urodzin Jarosława Iwaszkiewicza, w bibliotece szkolnej w minionym tygodniu przypominaliśmy życiorys tego poety, prozaika i dramaturga, autora takich utworów jak „Panny z Wilka”, „Brzezina” czy „Matka Joanna od Aniołów”.
Warto przypomnieć, że Jarosław Iwaszkiewicz urodził się 20 lutego 1894 roku na terenie obecnej Ukrainy, we wsi Kalnyk. Naukę rozpoczął w Warszawie, od 1909 uczył się i mieszkał w Kijowie, gdzie później rozpoczął naukę na Uniwersytecie Kijowskim. Podczas studiów udzielał korepetycji. To doświadczenie odbiło się echem i stało kanwą jego późniejszej twórczości. Do Warszawy z Kijowa przeniósł się w 1918 roku. Tutaj, wraz z grupą poetów natchnionych radością z odzyskanej niepodległości sformował grupę poetycką „Skamander”. Grupę tworzyli, prócz Iwaszkiewicza, Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Julian Tuwim i Kazimierz Wierzyński.
Po wojnie stanął na czele „Związku Literatów Polskich”. Aktywny twórczo był niemal do końca swych dni. Zmarł 2 marca 1980 roku.
Zapraszamy do zapoznania się z twórczości Iwaszkiewicza i książkami ze zbiorów biblioteki.
Źródła: Justyna Sobolewska, Iwaszkiewicz, jakiego nie znaliście, 130 rocznica urodzin Jarosława Iwaszkiewicza
Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2023-02-22