• Home
  • e-dziennik
  • Kontakt
  • BIP
  • Facebook
  • Youtube
  • Instagram
X LO im. I.J. Paderewskiego
X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach
logo
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 5

Z życia szkoły

  • Aktualności
  • Współpraca
  • Certyfikaty
  • Nasze sukcesy
  • Sport w szkole
  • Szkoła promująca zdrowie
  • Biblioteka
  • Programy, projekty
  • Erasmus+/Gry planszowe
  • Erasmus+/Akredytacja
  • Fundusz Wyszehradzki
  • Warsztaty
  • Twoje dane - Twoja sprawa
  • Pamięć 81
  • Szkoła Patriotów

Uczeń i rodzic

  • Ogłoszenia
  • Koła zainteresowań
  • Podręczniki
  • Matura
  • Ważne adresy
  • Rada Rodziców
  • Dokumenty do pobrania
  • mLegitymacja
  • Ubezpieczenie uczniów NNW

Kandydat

  • Oferta szkoły
  • Zasady rekrutacji
  • Dzień otwarty
  • Zgody i oświadczenia
  • Harmonogram pracy komisji rekrutacyjnej

Szkoła

  • Historia szkoły
  • Kadra
  • Sekretariat
  • Pedagog-psycholog
  • Biblioteka
  • Prawo szkolne
  • Deklaracja dostępności
  • RODO
  • Ogłoszenia szkoły
  • Standardy ochrony nieletnich
  • Poradnik bezpieczeństwa

Strzeleckie zajęcia sportowe

Na przełomie marca i kwietnia uczniowie klas III i IV w ramach Ministerialnego Programu „Upowszechniania strzelectwa sportowego”, realizowanego przez AZS UŚ wzięli udział w kilkugodzinnych zajęciach z wykorzystaniem wirtualnej strzelnicy.  Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, więc mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym będą kontynuowane. Warto podkreślić, że głównymi celami programu jest popularyzacja strzelectwa wśród młodzieży, oraz upowszechnianie postaw proobronnych uczniów biorących udział w programie.

Autor: Bożena Czakańska 2024-04-11

I Międzynarodowe spotkanie w ramach projektu Erasmus+

W dniach 04-05.12.2024 X LO było gospodarzem I Międzynarodowego spotkanie w ramach projektu Erasmus+ wdrażanego pod nazwą „EUropean LABoratories of Role-Play Gaming to promote school social and emotional culture”.  W czasie spotkania  koordynator projektu, Munster Technological University (Irlandia) wraz z organizacjami partnerskimi Consorzio Ro.Ma (Włochy), PASCAL English School Lemesos (Cypr), Labgdr(Włochy) i X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach planowali działania na dwa lata realizacji projektu, który koncentruje się na promowaniu włączenia społecznego na poziomie uczniów, nauczycieli i rodziców oraz rozwijaniu kompetencji w zakresie umiejętności społecznych, odporności oraz poprawie samooceny i poczuciu własnej skuteczności. Projekt zakłada stworzenie gier typu Role Play Gaming (TTRPG) rozwijających kompetencje emocjonalne i indywidualne uczniów oraz promujących włączające i wspierające środowisko szkolne.

Autor Bernadeta John-Jankowska 2024-04-10

Lekcje z lektorką CJiKCh Uniwersytetu Śląskiego

26 marca uczniowie grup chińskich gościli na swoich lekcjach języka chińskiego lektorkę z Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Śląskiego, panią Haoyue Ma. Jak zawsze, podobały nam się wszystkie zajęcia, ale największą frajdę sprawiły nam te poświęcone 剪纸, czyli wycinankom :)

Autor: Katarzyna Knoll 2024-04-05

Zwrot książek do biblioteki

Uczniów klas czwartych prosimy o zwrot książek do Biblioteki Szkolnej.

Autor: Joanna Baca, Katarzyna Pąpka 2024-04-05

 

XXXII Wojewódzki Konkurs Artystyczny „Młode Talenty”

Uczennica kl. 2c Amelia Knapik została laureatką XXXII Wojewódzkiego Konkursu Artystycznego „Młode Talenty” zdobywając III miejsce w kategorii literackiej. Uroczysta gala odbyła się 20 marca 2024 w Tyskiej Mediatece. Po wręczeniu nagród laureaci wysłuchali koncertu gwiazdy wieczoru – zespołu Carrantouhill. Amelii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Autor: Joanna Baca 2024-03-29

Dzień Przedsiębiorczości

20 marca 2024r. odbyła się kolejna edycja programu edukacyjnego ,,Dzień przedsiębiorczości” organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W programie uczestniczyło 56 uczniów naszego liceum z klas drugich i trzecich.

Poprzez udział w programie uczniowie mieli możliwość:
– odbycia jednodniowej wizyty w wybranym przez siebie miejscu,
– zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
– pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach i predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
– zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.
Jesteśmy przekonani, że dzień spędzony poza murami szkoły pozwolił uczestnikom zdobyć nowe doświadczenia, które ułatwią im podjąć dobre decyzje edukacyjno – zawodowe.

Autor: Barbara Cholewa 2024-03-27

Warsztaty teatralne „body music”

Uczniowie klas 1c i 1d wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Teatr Rozbark w Bytomiu. W pierwszej części artyści serbskiej grupy Alice In WonderBand opowiedzieli o technice muzycznej „body music/body percussion”. Polega ona na akompaniamencie wygrywanym rękami na własnym ciele. Uczniowie mieli okazję poćwiczyć ten typ uprawiania muzyki, realizując różne zadania w tanecznym kręgu. Z kolei w części drugiej warsztatów przyglądaliśmy się próbie rozbarskich tancerzy, którzy przygotowują kolejną muzyczną premierę w swoim teatrze.

Autor: Tomasz Dreinert 2024-03-26

Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

Grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w XX Regionalnej Sesji Matematycznej, zorganizowanej z okazji Dnia Liczby Pi. Pod tegorocznym hasłem „Matematyczne podróże” wysłuchaliśmy wykładów katowickich naukowców dotyczących biomedycyny, statystyki oraz architektury. Z kolei wśród uczniów - prelegentów znalazł się Karol Czapura z klasy 3b, który pod opieką prof. Piotra Janoski przygotował wykład „O liczbach”. W takim oto matematycznym nastroju mogliśmy, jak co roku, przywitać wiosnę. 

Autor: Tomasz Dreinert 2024-03-25

Wojewódzki konkurs ratowniczy „I TY Możesz Zostać Ratownikiem”

22 marca drużyna ratownicza szkolnego koła PCK naszej szkoły brała udział w wojewódzkim konkursie ratowniczym „I TY Możesz Zostać Ratownikiem” organizowanym przez Wyższą Szkołę Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej

Po dotarciu na miejsce o godz.8.30, zgłoszeniu drużyny i uroczystym otwarciu konkursu nasza drużyna w składzie Arek Siekierzyński, Julia Jurek, Julia Jaromin, Marta Bałys. zmierzyła się z trzydziestoma pięcioma drużynami z województwa śląskiego. Zdecydowaną większość drużyn stanowiły klasy ratowników medycznych i pielęgniarskie szkół medycznych oraz klasy wojskowe, strażackie i policyjne szkól mundurowych.

Trzy zadania jakie nam wyznaczono miały charakter praktyczny z udziałem doskonałych pozorantów, którzy swoją charakteryzacją i zachowaniem doskonale odzwierciedliły powagę sytuacji i grozę zdarzenia: zawał na przystanku autobusowym, zadławienie niemowlaka oraz porażenie prądem i upadek z drabiny.  W czasie wykonywania zadań krzyki i płacz matki, przyjaciółek poszkodowanych oraz udzielanie pomocy w całkowitej ciemności sprawiły, że sytuacje były bardzo realne. Na podsumowaniu zawodów nagrodzone zostały trzy pierwsze zespoły.

Braliśmy pierwszy raz udział w takich zawodach i naszym założeniem było zdobyć doświadczenie oraz pogłębić wiedzę i umiejętności oraz dobrze się bawić. Miejsce, które zajęliśmy na początku trzeciej dziesiątki było dla nas satysfakcjonujące. Wyciągnęliśmy wiele praktycznych wniosków i wrócimy w następnych lepszy wynik. 

Z radością informuję, że w czasie wojewódzkich zawodów „I Ty Możesz Zostać Ratownikiem” drużyna naszej szkoły brała udział w konkursie towarzyszącym Quiz wiedzy o Europie i zajęła 2 miejsce.

Braliśmy też udział w zajęciach dodatkowy z charakteryzacji i warsztatach z komunikacji.

Autor: Mirosław Galik 2024-03-25

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej – etap szkolny

14 marca w odbył się szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. „Poczuj radość Ewangelii” - to wezwanie przyświeca organizatorom Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Dotychczas, w ciągu dwudziestu lat, na zaproszenie odpowiedziało 500 000 uczestników z 1500 szkół ponadpodstawowych. Patronat honorowy nad Ogólnopolskim Konkursem Wiedzy Biblijnej sprawują w tym roku: JE Ks. Abp Wojciech Polak - Prymas Polski oraz JE Ks. Abp Stanisław Gądecki - Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Liczne świadectwa wskazują, że konkurs biblijny uformował wiele osób, które swoje życie oparły na Ewangelii. W naszej szkole to wezwanie realizowali uczniowie z klasy 3A i 3B. Do następnego - diecezjalnego etapu awansowały uczennice: Klaudia Dyrda oraz Karolina Bodzioch. Gratulacje!

Autor: Ewa Skotniczna 2024-03-25

Strona 34 z 91

  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
Copyright © 2025 X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach
Wykonanie: ITEC