• Home
  • e-dziennik
  • Kontakt
  • BIP
  • Facebook
  • Youtube
  • Instagram
X LO im. I.J. Paderewskiego
X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach
logo
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 5

Z życia szkoły

  • Aktualności
  • Współpraca
  • Certyfikaty
  • Nasze sukcesy
  • Sport w szkole
  • Szkoła promująca zdrowie
  • Biblioteka
  • Programy, projekty
  • Erasmus+/Gry planszowe
  • Erasmus+/Akredytacja
  • Fundusz Wyszehradzki
  • Warsztaty
  • Twoje dane - Twoja sprawa
  • Pamięć 81
  • Szkoła Patriotów

Uczeń i rodzic

  • Ogłoszenia
  • Koła zainteresowań
  • Podręczniki
  • Matura
  • Ważne adresy
  • Rada Rodziców
  • Dokumenty do pobrania
  • mLegitymacja
  • Ubezpieczenie uczniów NNW

Kandydat

  • Oferta szkoły
  • Zasady rekrutacji
  • Dzień otwarty
  • Zgody i oświadczenia
  • Harmonogram pracy komisji rekrutacyjnej

Szkoła

  • Historia szkoły
  • Kadra
  • Sekretariat
  • Pedagog-psycholog
  • Biblioteka
  • Prawo szkolne
  • Deklaracja dostępności
  • RODO
  • Ogłoszenia szkoły
  • Standardy ochrony nieletnich
  • Poradnik bezpieczeństwa

Mistrzostwa Katowic Szkół Ponadpodstawowych w Siatkówce Plażowej Dziewcząt

Kolejny raz stanęły na podium nasze siatkarki. W tym roku drużynowe trzecie miejsce dla „Paderewy” wywalczyły Julia Mazurek, Zuzia Lorenc, Julia Augustyn i Kaja Solarz.

Niestety w klasyfikacji indywidualnej wypadliśmy słabiej. Odrobinę  szczęścia zabrakło parze Mazurek-Lorenc, które dzielnie walczyły w deszczu i w  słońcu docierając do fazy półfinałowej, aby na  uplasować się na czwartej pozycji. Dziękujemy całej czwórce za  wysiłek i determinację. W przyszłym roku będziemy mocniej trzymać kciuki 

Autor: Bożena Czakańska 2024-05-30     

Co to jest interna?

Uczniowie z klas 1a i 1b realizujący rozszerzoną biologię uczestniczyli w warsztatach medycznych organizowanych przez Śląski Uniwersytet Medyczny w ramach programu Europejskie Miasto Nauki - Katowice 2024. W trakcie zajęć młodzież dowiedziała się czym zajmują się lekarze interniści, nauczyli się w jaki sposób przebiega badanie przedmiotowe i podmiotowe pacjenta oraz sami wcielili się w rolę lekarzy i pacjentów przeprowadzając między sobą wywiady lekarskie. Poznali także podstawowe narzędzia używane w internie oraz mogli użyć stetoskopu, otoskopu, oftalmoskopu, tablic okulistycznych i młotków neurologicznych. Na zakończenie dowiedzieli się jak odczytywać i interpretować wyniki podstawowych badań laboratoryjnych.

Autor: Małgorzata Górska 2024-05-29

II miejsce w grze edukacyjnej „Robak”

Drużyna w składzie: Martyna Holeczek, Zuzanna Kłoska,  Amelia Knapik, Jan Kołodziej, Mateusz Szymanek zdobyła II miejsce w grze edukacyjnej „Robak”

„Robak” to oparta o epopeję Adama Mickiewicza, kooperacyjna gra planszowa, pozwalająca na własny sposób rozegrać tajną misję księdza Robaka. Grający  konstruowali subtelne intrygi, by doprowadzić do zgody między kłótliwymi mieszkańcami Soplicowa i w ten sposób urzeczywistnić wszystkie trzy zamiary Bernardyna: przygotować Litwę na przybycie wojsk Napoleona, pojednać zwaśnione rodziny Sopliców i Horeszków, a przy okazji zabezpieczyć przyszłość pana Tadeusza.

Serdecznie gratulujemy!!!!

Autor: Joanna Baca 2024-05-28

Dzień Chiński Uniwersytetu Śląskiego

20 maja grupy chińskie wzięły udział w Dniu Chińskim Uniwersytetu Śląskiego, organizowanym przez wykładowczynie i studentów kierunku filologia angielska z językiem chińskim. Uczniowie wzięli udział w części artystycznej, a następnie mogli porozmawiać ze starszymi koleżankami i kolegami, spróbować swoich sił m.in. w tradycyjnych chińskich wycinankach, kaligrafii i malarstwie, jak również skosztować chińskiej zielonej herbaty i pierożków "jiaozi".

Autor: Katarzyna Knoll 2024-05-27

Zajęcia z lektorkami Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ

19 kwietnia i 14 maja grupy chińskie gościły na swoich lekcjach nauczycielki z Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ - panie Sisi Xie oraz Chunyue Jiang. Uczniowie mieli - między innymi - okazję poznać chińskie przysłowia, dowiedzieć się jakie tradycje towarzyszą Świętu Qingming, a nawet spróbować swoich sił w Operze Pekińskiej! Dziękujemy!

Autor: Katarzyna Knoll 2024-05-24

Zajęcia integracyjne na Akademii Wychowania Fizycznego

W dniu 21.05.2024 uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach integracyjnych z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym dla Dzieci Niesłyszących i Słabo Słyszących w Katowicach organizowanych przez AWF Katowice. Zajęcia przeprowadzone zostały przez studentów katowickiej uczelni. Wszyscy uczestnicy poznali sposoby dbania o prawidłową postawę ciała. Zobaczyliśmy również możliwości wykorzystania sprzętu na siłowni, aby podczas ćwiczeń móc zapobiegać wadom postawy.

Autor: Artur Partyka 2024-05-23

Sukces naszej uczennicy w wojewódzkim konkursie „Eurodyktando 2024 na 20-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej”

Z radością informujemy, że Małgorzata Kwiatkowska z klasy 3d zdobyła wyróżnienie (4. miejsce) w wojewódzkim konkursie „Eurodyktando 2024 na 20-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej”. Celem konkursu było propagowanie wśród młodzieży reguł poprawnej pisowni, podnoszenie poziomu świadomości językowej i kultury języka ojczystego, będącego zarazem jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej.

Autor: Dariusz Banaś 2024-05-21

III miejsce w eliminacjach do konkursu „Most do Języka Chińskiego”

Ogromny sukces naszych uczennic! Maja Ksiondz i Anna Bałys z klasy 3a zajęły ex aequo trzecie miejsce w ogólnopolskich eliminacjach do międzynarodowego konkursu 汉语桥 – „Most do Języka Chińskiego”. Konkurs składał się z trzech części: najpierw uczestnicy musieli wygłosić przemówienie, następnie zaprezentować swój talent, a na koniec odpowiedzieć na pytania dotyczące języka, kultury, geografii i historii Chin. A to wszystko, rzecz jasna, w języku chińskim. Maju! Aniu! Gratulacje! Pani Kasia Knoll - i z pewnością cała nasza szkoła oraz Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ - są z Was bardzo dumne! :)

Autor: Katarzyna Knoll 2024-05-17

Warsztaty kulturowe w Instytucie im. Wojciecha Korfantego

14 maja grupa uczniów z klasy 1d wzięła udział warsztatach „Szałot kulturowy. Warsztaty o tradycji dla młodzieży”. Odbyły się one w Instytucie im. Wojciecha Korfantego. Było to pierwsze spotkanie warsztatowe w ramach interdyscyplinarnego projektu z zakresu edukacji i animacji społecznej. Wspólnie wysłuchaliśmy długiej i ciekawej historii strojów i ubiorów śląskich, dzięki czemu wzięliśmy udział w upowszechnianiu tradycji regionalnych. Młodzież XLO podczas warsztatów współpracowała z uczniami ze specjalnymi potrzebami ze szkoły z Raciborza. Zajęcia były prowadzone fonicznie i w Polskim Języku Migowym.

Ciekawym doświadczeniem była też możliwość założenia tradycyjnych strojów śląskich oraz rozwiązywanie łamigłówek i krzyżówek związanych z tematyką spotkania. Przed nami jeszcze jedno spotkanie, które będzie poświęcone kuchni śląskiej.

Autor: Katarzyna Pąpka 2024-05-16

Obchody 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

30 kwietnia odbyły się szkolne obchody 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. „Ustawa Rządowa z 3 Maja z 1791 roku” to pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja. Ustawa zasadnicza była próbą ratowania niepodległości i unowocześnienia ustroju Polski. Do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji demokratycznej i powodem do dumy dla naszego narodu. 

Z tej okazji uczniowie klas 2c, 3d i 3b przygotowali uroczystą akademię, w trakcie której przedstawili w formie fabularyzowanej te pamiętne wydarzenia i odśpiewali pieśń „Witaj majowa jutrzenko”.  W części artystycznej deklamowano wiersz Wandy Chotomskiej „Twój dom” i odegrano piękny „Polonez As-dur Heroiczny” Fryderyka Chopina.

Autor: Wojciech Kiełb 2024-05-06

Strona 32 z 91

  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
Copyright © 2025 X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach
Wykonanie: ITEC