• Home
  • e-dziennik
  • Kontakt
  • BIP
  • Facebook
  • Youtube
  • Instagram
X LO im. I.J. Paderewskiego
X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach
logo
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 5

Z życia szkoły

  • Aktualności
  • Współpraca
  • Certyfikaty
  • Nasze sukcesy
  • Sport w szkole
  • Szkoła promująca zdrowie
  • Biblioteka
  • Programy, projekty
  • Erasmus+/Gry planszowe
  • Erasmus+/Akredytacja
  • Fundusz Wyszehradzki
  • Warsztaty
  • Twoje dane - Twoja sprawa
  • Pamięć 81
  • Szkoła Patriotów

Uczeń i rodzic

  • Ogłoszenia
  • Koła zainteresowań
  • Podręczniki
  • Matura
  • Ważne adresy
  • Rada Rodziców
  • Dokumenty do pobrania
  • mLegitymacja
  • Ubezpieczenie uczniów NNW

Kandydat

  • Oferta szkoły
  • Zasady rekrutacji
  • Dzień otwarty
  • Zgody i oświadczenia
  • Harmonogram pracy komisji rekrutacyjnej

Szkoła

  • Historia szkoły
  • Kadra
  • Sekretariat
  • Pedagog-psycholog
  • Biblioteka
  • Prawo szkolne
  • Deklaracja dostępności
  • RODO
  • Ogłoszenia szkoły
  • Standardy ochrony nieletnich
  • Poradnik bezpieczeństwa

Międzynarodowy piknik europejski

7 czerwca 2024 r. w szkole odbył się Piknik europejski w wersji online. Spotkanie to ma na celu wzmacnianie więzi między szkołami z Europy. Uczniowie przygotowali dania z różnych krajów. Uczestnicy spotkania byli z Niemiec, Włoch, Rumuni oraz Polski. Zadaniem naszych uczniów było zaprezentowanie dań z Niemiec oraz Rumunii. Projekt prowadzi prof. Arkdiusz Kurek.

Autor: Arkadiusz Kurek 2024-06-15

Sesja popularnonaukowa „XXII Spotkania z Matematyką”

Interesującym wydarzeniem mającym miejsce w minionym semestrze było wygłoszenie 20.03.2024 przez ucznia Karola Czapurę z klasy 3B wykładu „Prostota w nieporządku”, podczas sesji popularnonaukowej „XXII Spotkania z Matematyką” w VIII LO w Katowicach.

W prelekcji tej zostały zawarte ciekawe spostrzeżenia dotyczące liczb pierwszych, liczb złożonych, największego wspólnego dzielnika oraz związków zdefiniowanych w tym wykładzie funkcji z pewną rodziną linii prostych.

Życzymy Karolowi dalszych matematycznych odkryć oraz prelekcji z nimi związanych.

Autor: Piotr Janoska 2024-06-14

Rodzinny Piknik Paderewy za nami

DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy zaangażowali się w jego organizację. Wspaniale się bawiliśmy i nawet zapowiadająca się burza postanowiła odpuścić.

Doskonali goście zapewnili ucztę muzyczną. Wystąpił szkolny chór, były pokazy taneczne. Wspólne tańce, zabawy ruchowe, gry, strefa dla dzieci – malowanie twarzy, wspólne kolorowanki, warsztaty Misiowe. Poczęstunek – pyszne ciasta, napoje, potrawy kuchni śląskiej, grill.

W czasie Pikniku Rodzinnego Paderewy  Szkolna Grupa Ratownicza Polskiego Czerwonego Krzyża dokonywała pokazów udzielania pierwszej pomocy, wykorzystaliśmy doświadczenia zdobyte w tym roku szkolnym w czasie udziału w konkursie „I TY Możesz Zostać Ratownikiem”, Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK i w II Mistrzostwach Polski Pierwszej Pomocy w Bielsku Białej. Pokazy uatrakcyjnił Tomek Kowalski absolwent naszej szkoły, który od wielu lat współpracuje z naszym szkolnym Kołem PCK. Tomek założył zespól Ratownictwa Bractwa Ratowniczego Związku Górnośląskiego i Silesia Resue.  W pokazach uczestniczył też ratownik Bractwa Tadeusz Wiśniewski. Bardzo dziękujemy przyjaciołom szkoły za pomoc i wsparcie.

Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym. DZIĘKUJEMY !!!

 

Autor: Katarzyna Pąpka i Mirosław Galik 2024-06-14

Szkolne Dni Zdrowia i Aktywności Fizycznej

Dni Zdrowia i Aktywności Fizycznej już za nami. Czas ten obfitował w liczne wydarzenia mające na celu uświadomieniu naszej młodzieży jak istotny jest zdrowy styl życia i wszystko to co się na niego składa. Oprócz tradycyjnych rozgrywek sportowych uczniowie klas 1-3 wysłuchali wykładu na temat właściwego odżywiania wygłoszonego przez panią prodziekan WSNS dr n. med. Bogusławę Serzysko. Mieli również możliwość obejrzeć filmu „Niebieski Wieloryb” poruszającego tematykę depresji wśród dzieci i młodzieży oraz niebezpieczeństw, jakie niosą za sobą wirtualny świat i rozwinięta technologia. Uczestniczyli w panelu dyskusyjnym na temat zdrowia psychicznego oraz wzięli udział w grze miejskiej Pokemon Go. Uczennica Michalina Thamm przygotowała i zreferowała prezentację poruszającą kwestie dopingu w sporcie. I chociaż z powodu wtorkowego deszczu wycieczka rowerowa oraz zajęcia plenerowe nie doszły do skutku to mamy nadzieję, że czas ten możemy uznać za bardzo dobrze wykorzystany.

Autor: Bożena Czakańska 2024-06-14

SCIENCE IN EVERYDAY LIFE - kolejny międzynarodowy projekt

SCIENCE IN EVERYDAY LIFE, to tytuł projektu międzynarodowej współpracy realizowanego w okresie od stycznia do czerwca 2024 przez grupę uczniów z naszej szkoły, we współpracy z uczniami Gymnazium Blansko w Czechach (https://www.gymbk.cz/)

Uczniowie i ich nauczyciele spotkali się łącznie na trzech spotkaniach online, a także pracowali w swoich zespołach nad określonymi tematami z wykorzystaniem narzędzi komunikacji internetowej.

Na pierwszym spotkaniu wspólnie się poznaliśmy,  zaprezentowaliśmy naszą szkołę i nasz kraj. Uczniowie mieli również okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat kraju partnerskiego, poprzez udział w quizie. 

Drugie spotkanie odbyło się już w grupach roboczych na Teams, a na ostatnim spotkaniu uczniowie zaprezentowali rezultaty swojej pracy. Pomiędzy drugim a trzecim spotkaniem minęły dwa miesiące, w czasie których uczniowie wspólnie pracowali nad przydzielonymi im zadaniami.

Współpraca z Czechami była doskonałą okazją do rozwijania kompetencji kluczowych, w tym wykorzystanie umiejętności IT, pracy zespołowej i komunikacji w języku obcym. Przygotowane w formie prezentacji materiały dotyczyły np. gotowania w szybkowarze, funkcjonalności termopary, grawitacji lub procesów fizycznych zwykle związanych z prowadzeniem samochodu.

W przyszłym roku planujemy kontynuację współpracy z Gymnazium Blansko, ale tym razem planujemy spotkanie w świecie rzeczywistym, a nie wirtualnym.

Szczególne podziękowania dla koordynatorki projektu ze strony czeskiej – Dany Drazilowej, oraz wszystkich uczniów którzy włączyli się w realizację projektu.

Tell me who you are...

Nasza wspólna prezentacja 

Autor: Bernadeta John-Jankowska i Dariusz Kurek 2024-06-11

Dzień otwarty w Narodowym Banku Polskim

W dniach 20-26 maja br. w ramach 50. Tygodnia Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 odbył się Tydzień Pieniądza organizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Z tej okazji uczniowie klasy 2a i 2d uczestniczyli w Dniu Otwartym NBP. Podczas wizyty mieli okazję zobaczyć wystawę z okazji 100 rocznicy utworzenia Banku Polskiego S.A., wysłuchali krótkiej historii polskiego złotego oraz brali udział w warsztatach zabezpieczenia banknotów. Mogli zobaczyć kolekcję maszyn liczących oraz zapoznali się z pracą straży bankowej. Nie brakowało też atrakcji. Można było samodzielnie wybić pamiątkową monetę. Aby dostać się do prawdziwej sztabki złota, trzeba było umiejętnie otworzyć sejf. 

Autor: Barbara Cholewa 2024-06-07

Szałot kulturowy. Warsztaty o tradycji dla młodzieży

5 czerwca w Instytucie im. Wojciecha Korfantego odbyły się drugie warsztaty „Szałot kulturowy” z projektu „EtnoPolska. Edycja 2024". Wzięła w nich udział grupa uczniów z klasy 1d. Spotkanie poświęcone było tradycjom kulinarnym, a motywem przewodnim do rozważań nad różnorodnością stała się sałatka jarzynowa zwana na Śląsku szałotem.
W praktycznej części zajęć uczniowie pracowali w grupach z pozostałymi uczestnikami warsztatów. Wspólnie tworzyliśmy pracę plastyczną, która odwzorowywała odczucia związane z tradycją i dziedzictwem kulturowym. Sięgaliśmy podczas jej tworzenia do Wikipedii, rozmawialiśmy i przywoływaliśmy ważne w naszych rodzinach tradycje kultywowane do dziś. Nasze uczennice piękne zaprezentowały przygotowane prace. Miłym zakończeniem spotkania było wspólne zjedzenie przygotowanego szałotu.
Zajęcia były prowadzone fonicznie i w Polskim Języku Migowym. 

Autor: Katarzyna Pąpka 2024-06-06

Chcemy rzeki - Święto Rawy 21-25 maja

W ramach obchodów tego święta nasza szkoła brała udział w Rawenaliach, warsztatach organizowanych przez pracowników Uniwersytetu Śląskiego i ASP w Katowicach (dr hab. Małgorzata Wójcik-Dudek, prof. UŚ, dr Magdalena Ochwat, dr hab. Mirosław Nakonieczny, prof UŚ, prof. dr hab. Piotr Skubała).

W ramach warsztatów uczniowie :

- odbyli spacer wzdłuż Rawy analizując architekturę otoczenia oraz specyfikę rzeki Rawy

- poznali środowisko oraz cechy geograficzne i biologiczne rzeki

- dokonywali pomiaru składu i czystości wody- szukali organizmów żyjących w wodach Rawy

- mieli okazję do medytacji wsłuchując się w szum wody

- uczestniczyli w dyskusji na temat konieczności podejmowania działań w celu polepszenia jakości wód i środowiska rzeki Rawy.

Zwieńczeniem zajęć było składanie życzeń rzece, które młodzież wypisywała na kolorowych wstążkach.

Autor: Barbara Cholewa 2024-06-03

Udział w wydarzeniu "Kierunek Europa"

Przed Teatrem Śląskim zrobiło się międzynarodowo. 20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Z tej okazji w przygotowanym wydarzeniu uczniowie z XLO przedstawili Hiszpanię i jej kulturę i właczyli się do wspólnego świetowanie wydarzenia "Kierunek Europa".

Więcej zdjęć w artykule W KATOWICACH.eu 

Autor: Barbara Cholewa 2024-06-01

31 maja Światowy Dzień bez Tytoniu

Każdego roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Dzień ten został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1987 roku. Prowadzona kampania ma na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia papierosów. Każdego roku święto jest obchodzone pod innym hasłem. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Młodzież wkracza i zabiera głos #TobaccoExposed”

W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia zaprasza młodych ludzi do zabrania głosu w sprawie drapieżnych taktyk marketingu wyrobów tytoniowych. Branża tytoniowa osiąga ogromne zyski poprzez uzależnianie młodych ludzi od swoich wyrobów. We wszystkich regionach świata dzieci używają e-papierosów częściej niż dorośli, szacuje się, że na całym świecie tytoń pali 37 milionów młodych ludzi w wieku 13–15 lat.

Autor: Bożena Czakańska 2024-05-31

Strona 31 z 91

  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
Copyright © 2025 X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach
Wykonanie: ITEC