Udział naszych uczniów w „Żywej Bibliotece” w MDK Bogucice
W poniedziałek grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w wyjątkowym wydarzeniu edukacyjnym — „Żywej Bibliotece”, zorganizowanej w Miejskim Domu Kultury Bogucice. Była to niepowtarzalna okazja, aby w nieformalnej, otwartej atmosferze spotkać się z ludźmi reprezentującymi różnorodne doświadczenia, zawody i historie życiowe.
Żywa Biblioteka To inicjatywa, w której zamiast tradycyjnych książek wypożycza się… ludzi. „Żywe książki” dzielą się swoimi doświadczeniami, odpowiadają na pytania i prowadzą rozmowy, które pomagają przełamywać stereotypy, budować zrozumienie oraz uczyć empatii.
Podczas wydarzenia uczniowie mieli możliwość porozmawiania m.in. z osobami reprezentującymi różne środowiska społeczne i kulturowe, a także z przedstawicielami zawodów, o których rzadko mówi się na co dzień. Rozmowy były szczere, pełne emocji i inspiracji. Wiele osób podkreślało, że to doświadczenie pozwoliło im spojrzeć na świat z nowej perspektywy.
Udział w Żywej Bibliotece to nie tylko ciekawe spotkania, ale także praktyczna lekcja otwartości, tolerancji i szacunku wobec innych
Autor: Joanna Baca 2025-12-09
XV Wojewódzki Turniej Artystyczny za nami!
Z dumą informujemy, że Amelia Knapik i Gustaw Koncewicz z klasy IVC odnieśli sukces w Wojewódzkim Turnieju Artystycznym. Reprezentanci naszej szkoły zaprezentowali wysoki poziom talentu i wrażliwości artystycznej, zdobywając najważniejsze nagrody w kilku kategoriach.
Najważniejsze osiągnięcia:
- I miejscew kategorii poezji - Amelia Knapik
- I miejscew kategorii żywego słowa - Amelia Knapik
- II miejscew kategorii piosenki - Gustaw Koncewicz
- III miejscew kategorii piosenki - Amelia Knapik
Serdeczne gratulacje składamy Amelii i Gustawowi. Jesteśmy niezwykle dumni z Waszych osiągnięć.
Autor: Joanna Baca 2025-12-05
Najlepsza praca plastyczna w konkursie „Kreatywne WSTI ”
Bardzo miło poinformować, że Lucyna z 1a zrobiła najlepszą pracę plastyczną podczas dnia otwartego WSTI. Nagrodę odebrała podczas uroczystej gali – „Kreatywne WSTI ”. Motywem przewodnim tegorocznej, czwartej był „Sen”. Tego dnia też w różnych zajęciach prowadzonych przez wykładowców uczelni brali udział uczniowie klas 1a, 1b oraz 3c. To był bardzo interesujący i twórczy dzień
Autor: Jacek Durski 2025-11-28
Stało się! Czwarta edycja projektu „W pracowniach katowickich artystów” jest już za nami
Rok pełen spotkań, wywiadów, dyskusji, zdjęć, wernisaży. Były pracownie, wystawy, polichromie we wnętrzach kościołów i murale na mieście. Na koniec wydaliśmy kolejne dwie publikacje i zorganizowaliśmy spotkanie. Zaproszeni zostali artyści zarówno z tegorocznej edycji, jak i lat minionych. Swoją obecnością zaszczycili nas także przedstawiciele Urzędu Miasta, Wydziału Edukacji, Śląskiego Kuratorium Oświaty i innych zaprzyjaźnionych instytucji.
W tym roku był obiektem naszego zainteresowania byli: Grzegorz Hańderek, Joanna Piech i Roman Kalarusowie, Maria Korusiewicz, Maciej Paździor, Tadeusz Siara oraz Mona Tusz. A był sprawcą tego zamieszania była Prof. Lucyna Szczawińska i prof. Jacek Durski no i oczywiście świetna 3d. Przy okazji bardzo dziękujemy za wsparcie wiceprezydentowi, Maciejowi Stachurze. Bez jego wsparcia ciężko byłoby sfinalizować niektóre tematy.
PS. Już szykujemy się na edycję piątą
Autor: Jacek Durski 2025-11-28
Literackie zmagania z Paderewskim w tle – znamy zwycięzców!
Z okazji obchodów Dni Patrona nasza szkoła zorganizowała konkurs literacki „Paderewski – Człowiek, Artysta, Patriota”.
Konkurs miał na celu nie tylko uczczenie pamięci naszego wybitnego Patrona, ale przede wszystkim zachęcenie młodzieży do głębszego poznania jego niezwykłej biografii – życia wypełnionego pasją do muzyki, zaangażowaniem w walkę o niepodległość Polski oraz działalnością charytatywną. Zainteresowanie konkursem i poziom nadesłanych prac przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Uczestnicy wykazali się ogromną wrażliwością, kreatywnością i głęboką wiedzą historyczną.
Po burzliwych obradach jury, z wielką przyjemnością ogłaszamy listę zwycięzców:
Laureaci Konkursu Literackiego:
w kategorii: opowiadanie
I miejsce: Antoni Witkowski
II miejsce: Patrycja Morcinek
III miejsce ex aequo: Katarzyna Sieradzka
Emilia Loska
w kategorii: wiersz
I miejsce: Amelia Knapik
II miejsce: Anna Mazuro
III miejsce: Milena Skalska
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!
Nagrodzone prace zostaną opublikowane w szkolnym czasopiśmie literackim ARS
Autor: Dariusz Banaś 2025-11-28
Świadek Polskiej Historii
Amelia i Jan z kl. IV c zostali laureatami konkursu „Świadek Polskiej Historii”, który został zorganizowany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego. Zadaniem uczestników było nawiązanie kontaktu ze Świadkiem Polskiej Historii, a następnie przeprowadzenie z nim rozmowy, stworzenie interesującej relacji oraz przesłanie pracy i opublikowanie jej w internecie, tak aby jak najwięcej osób poznało ocaloną opowieść!
Swoje prace zgłosiło prawie 200 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, spośród których jury wyłoniło 70 zwycięzkich drużyn. Skala zainteresowania w pierwszej edycji Konkursu potwierdziła, że młodemu pokoleniu zależy na poznawaniu historii poprzez kontakt z jej świadkami. Dzięki pracy młodych twórców utrwalone zostały nie tylko fakty, ale również emocje i osobiste przeżycia świadków tamtych wydarzeń.
Serdecznie gratulujemy Amelii i Jankowi i życzymy dalszych sukcesów!!!
Autor: Joanna Baca 2025-11-27
Młodzież z naszej szkoły na podium! Drugie miejsce na Świecie Profilaktyki Miasta Katowice
Strefa Ciszy, projekt Zacznij Spać, Gra Terenowa KatoTropy, RESQL, sport i aktywności ruchowe, międzynarodowa wymiana uczniowska ze szkołą w Hojer, wyjazd integracyjny klas pierwszych, wolontariat Koła Psychologii Społecznej - to nasze dobre praktyki w obszarze zdrowia i profilaktyki rówieśniczej, których konsekwentna realizacja pozwoliła nam trzeci raz z rzędu znaleźć się w gronie najlepszych.
W ramach Święta wzięliśmy też udział panelu dyskusyjnym „Uzależnienia 2.0 – Jak uzależnienia behawioralne wpływają na młodzież” moderowanym przez radnych z Młodzieżowa Rada Miasta Katowice z udziałem ekspertów z zakresu psychologii oraz przedstawicieli Policji.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa Igora z klasy 3c.
Autor: Marcin Kręgiel 2025-11-26
Akcja „Bomb[k]a miłości”
1 grudnia rusza, we współpracy z Caritas Archidiecezji Katowickiej, akcja wymiany bombek z choinki szkolnej na artykuły żywnościowe, sanitarne przeznaczone dla najuboższych rodzin z Archidiecezji Katowickiej.
Wybierz bombkę;
Przeczytaj, jakie produkty znajdują się na odwrocie;
Przynieś i umieść pod choinką to, co wybrałeś.
Zbiórka produktów trwa od 1 do 17 grudnia.
Serdecznie zapraszam!
Autor: Ewa Skotniczna 2025-11-26
Spacery miejskie
Organizujemy sobotnie spacery po Katowicach. We wrześniu, z okazji 160. rocznicy nadania praw miejskich, wędrowaliśmy śladami „ojców Katowic”, zobaczyliśmy miejsce, gdzie stała Kuźnica Bogucka, dotarliśmy do pierwszych miejsc kultu religijnego w rodzącym się mieście.
Z kolei w listopadzie spotkaliśmy się na Śląskiej Agorze, gdzie zbudowano monumentalne gmachy pełnej ambicji stolicy autonomicznego województwa śląskiego. Oprócz siedziby Sejmu Śląskiego i Gmachu Urzędów Niezespolonych był to również nieistniejący, ultranowoczesny budynek Muzeum Śląskiego. Na koniec podeszliśmy pod katedrę, aby upamiętnić stulecie utworzenia diecezji katowickiej.
Autor: Tomasz Dreinert 2025-11-25
Uroczyste wręczenie Stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2025/2026
Z ogromną dumą informujemy, że podczas uroczystości, która odbyła się 24 listopada 2025r. w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach uczennica XLO Eliza Cieślik odebrała prestiżowe stypendium Prezesa Rady Ministrów!
Ceremonię uświetnili również uczniowie szkoły muzycznej, prezentując piękne występy artystyczne.
Serdecznie gratulujemy naszej uczennicy i życzymy jej dalszych sukcesów. Jej praca i konsekwencja są dla nas powodem do radości i inspiracją dla całej społeczności szkolnej.
Autor: Jarosław Kabza 2025-11-24
Strona 8 z 91




