• Home
  • e-dziennik
  • Kontakt
  • BIP
  • Facebook
  • Youtube
  • Instagram
X LO im. I.J. Paderewskiego
X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach
logo
Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 5

Z życia szkoły

  • Aktualności
  • Współpraca
  • Certyfikaty
  • Nasze sukcesy
  • Sport w szkole
  • Szkoła promująca zdrowie
  • Biblioteka
  • Programy, projekty
  • Erasmus+/Gry planszowe
  • Erasmus+/Akredytacja
  • Fundusz Wyszehradzki
  • Warsztaty
  • Twoje dane - Twoja sprawa
  • Pamięć 81
  • Szkoła Patriotów

Uczeń i rodzic

  • Ogłoszenia
  • Koła zainteresowań
  • Podręczniki
  • Matura
  • Ważne adresy
  • Rada Rodziców
  • Dokumenty do pobrania
  • mLegitymacja
  • Ubezpieczenie uczniów NNW

Kandydat

  • Oferta szkoły
  • Zasady rekrutacji
  • Dzień otwarty
  • Zgody i oświadczenia
  • Harmonogram pracy komisji rekrutacyjnej

Szkoła

  • Historia szkoły
  • Kadra
  • Sekretariat
  • Pedagog-psycholog
  • Biblioteka
  • Prawo szkolne
  • Deklaracja dostępności
  • RODO
  • Ogłoszenia szkoły
  • Standardy ochrony nieletnich
  • Poradnik bezpieczeństwa

RODZINNY PIĄTEK W NASZEJ SZKOLE!

Już w najbliższy piątek zamieniamy szkolne korytarze w strefę relaksu i wspólnej zabawy! Zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i przyjaciół na nasz Festyn Rodzinny! 

Kiedy? Najbliższy piątek Start: 15:45 | Koniec: 19:00
Co mamy w planie? Spacer z przewodnikiem – młodzież pokaże rodzicom swoje ulubione (i te mniej ulubione ) szkolne kąty!
Śląskie przysmaki – przygotujcie się na prawdziwą ucztę dla podniebienia! Kurs pierwszej pomocy – nauczymy się, jak dbać o bezpieczeństwo (bardzo ważne przed wakacjami!).
Chill & Talk – po prostu pogadamy w luźnym, prawie wakacyjnym klimacie 
Strefa analogowa – rozgrywki gier planszowych.
Retro Gaming – totalny hit! Zagramy w gry na komputerach z lat 90. Poczujcie klimat tamtych lat.
To idealna okazja, żeby spędzić razem czas, zanim rozjedziemy się na letnie wyjazdy. Nie może Was zabraknąć! 


Do zobaczenia w piątek!

 

Biwak poświęcony zdrowiu psychicznemu w uroczysku Wojtatówka za nami!

Za nami trzy dni pełne aktywności wspierających dobrostan psychiczny, budowania relacji oraz regeneracji sił. Program biwaku łączył edukację, ruch na świeżym powietrzu i rozwijanie kompetencji społecznych.

W trakcie wyjazdu uczestnicy wzięli udział w:

  • zajęciach mindfulness, podczas których ćwiczyli uważność i koncentrację w otoczeniu beskidzkiej przyrody,
  • warsztatach poświęconych empatii, wykluczeniu społecznemu oraz znaczeniu wzajemnej akceptacji,
  • trekkingu na trasie z Milówki do Hali Boraczej, który mimo niesprzyjającej pogody dostarczył wielu pozytywnych doświadczeń,
  • grze terenowej „Bez zasięgu”, rozwijającej współpracę, komunikację i umiejętność rozwiązywania problemów,
  • cyfrowym detoksie – uczestnicy przez łącznie 10 godzin dziennie rezygnowali z korzystania z telefonów komórkowych, odkrywając wartość bezpośrednich kontaktów i aktywności offline,
  • zajęciach z zakresu hydroterapii,
  • debatach dotyczących filarów dobrostanu oraz sposobów świadomego dbania o zdrowie psychiczne i fizyczne.

Całość odbywała się w wyjątkowej scenerii czerwcowych Beskidów, wśród zieleni, górskich krajobrazów i atmosfery sprzyjającej integracji oraz wzajemnemu wsparciu.

Dodatkowym atutem wyjazdu była znakomita kuchnia, która dostarczała energii do wszystkich podejmowanych aktywności.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, otwartość i wspólnie spędzony czas. To były trzy dni pełne wartościowych doświadczeń, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

 

Autor: Marcin Kręgiel 2026-06-09

Zajęcia z lektorką CJiKCh UŚ

29 maja pani Maoye Tuohai z Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ przeprowadziła w grupach uczących się języka chińskiego zajęcia kulturowo-językowe. Uczniowie klasy pierwszej powtórzyli wiadomości o chińskim zodiaku i wykonali zakładki ozdobione znakami wybranych zwierząt. Uczniowie klasy trzeciej poznali z kolei symbolikę kolorów stosowanych w tradycyjnych maskach operowych, a następnie, wykorzystując zdobytą wiedzę na temat znaczenia poszczególnych barw, zaprojektowali własne maski.

 

Autor: Katarzyna Knoll 2026-06-09

Zrównoważony rozwój - szkolenie Erasmus+

W dniach 17.05.2026 - 22.05.2026, Bernadeta John-Jankowska - nauczyciel języka angielskiego i szkolny koordynator programu Erasmus+, uczestniczyła w międzynarodowym szkoleniu poświęconym zagadnieniom zrównoważonego rozwoju, które odbyło się na Maderze. Mobilność została zorganizowana przez instytucję szkoleniową Learning Together, specjalizującą się w realizacji kursów dla kadry edukacyjnej z całej Europy.

Celem szkolenia było pogłębienie wiedzy na temat edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz poznanie metod i narzędzi umożliwiających wdrażanie zagadnień związanych z ochroną środowiska, odpowiedzialną konsumpcją oraz realizacją Celów Zrównoważonego Rozwoju w codziennej pracy szkoły. Program kursu obejmował m.in. tematykę zmian klimatycznych, ochrony zasobów naturalnych, edukacji ekologicznej, zrównoważonej turystyki oraz budowania świadomości ekologicznej wśród młodzieży.

Uczestnicy szkolenia mieli okazję współpracować z nauczycielami i edukatorami z różnych krajów europejskich, wymieniając doświadczenia oraz dobre praktyki związane z edukacją ekologiczną. Ważnym elementem programu były zajęcia terenowe, podczas których uczestnicy analizowali przykłady zrównoważonego rozwoju realizowane na Maderze oraz poznawali wyjątkowe walory przyrodnicze wyspy.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu programu Erasmus+, współfinansowanego przez Unię Europejską.

Autor: Bernadeta John-Jankowska 2026-06-09

Rajd rowerowy – Rekreacyjne po Kato

W tym tygodniu uczniowie naszej szkoły oficjalnie zamienili ławki lekcyjne na rowerowe siodełka! Wzięliśmy udział w rajdzie rowerowym „Rekreacyjne po Kato”.

Meldujemy wykonanie zadania – wspólnie przejechaliśmy 27 kilometrów! Nasza trasa prowadziła spod X LO przez Katowicki Park Leśny, nowoczesną velostradą do Rybaczówki, następnie przez Ochojec, aż do Doliny Trzech Stawów.

Po drodze nie zabrakło atrakcji. Zatrzymaliśmy się na zasłużoną przerwę na lody, a cały rajd upłynął w świetnej atmosferze, pełnej uśmiechu, integracji i wielu miłych chwil.

Przy okazji mieliśmy okazję sprawdzić lokalną infrastrukturę rowerową. Z przyjemnością możemy potwierdzić, że Katowice konsekwentnie rozwijają sieć ścieżek rowerowych. Trasa była komfortowa, bezpieczna i bardzo przyjazna dla rowerzystów.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za pozytywną energię i wspólnie spędzony czas. Cieszymy się, że mogliśmy przeżyć tę przygodę razem. Już teraz możemy zdradzić, że to z pewnością nie był nasz ostatni rajd rowerowy!

 

Autor: Marcin Kręgiel 2026-06-02

 

Tydzień edukacyjno–promocyjny w NBP

20 maja br. Narodowy Bank Polski w Katowicach otworzył swe podwoje dla młodzieży katowickich szkół. Z tej okazji uczniowie klasy 1c uczestniczyli w Dniu Otwartym NBP. Podczas wizyty poznali funkcje i zadania Narodowego Banku Polskiego, obejrzeli wystawę "Rezerwy złota", zapoznali się z historią polskiego złotego oraz przeszli krótki kurs rozpoznawania autentyczności polskich znaków pieniężnych. Mieli także okazję zobaczyć replikę skarbca, kolekcję starych maszyn liczących oraz zapoznać się z pracą straży bankowej. Nie brakowało też atrakcji, takich jak samodzielnie wybijanie pamiątkowej monety czy umiejętne otwieranie sejfu ze słodką sztabką złota.

 

Autor: Barbara Cholewa 2026-05-25

Dzień Chiński UŚ

11 maja grupa uczniów klasy 3a wzięła udział w Dniu Chińskim UŚ, zorganizowanym przez wykładowczynie i studentów kierunku filologia angielska, specjalność tłumaczeniowa z językiem chińskim.

Program wydarzenia obfitował w liczne pokazy artystyczne, wśród których znalazły się występy opery pekińskiej, pokazy tai chi, prezentacja kaligrafii, widowiskowy taniec lwa, a nawet wykonanie polskich piosenek ludowych w języku chińskim. Młodzież miała też okazję spróbować tradycyjnych potraw i herbaty oraz sprawdzić swoje siły podczas miniwarsztatów z tworzenia chińskich węzłów, wycinanek, origami i innych.

Autorzy zdjęć: M.Kucharewicz, D.Jakubowska, K.Bańka-Orłowska, K.Knoll

P.S. Cieszy fakt, że wśród studentów organizujących to wydarzenie oraz gości nie brakowało absolwentów naszej klasy z językiem chińskim!

 

Autor: Katarzyna Knoll 2026-05-22

Wycieczka 3b do Zakopanego

W dn. 18-20.05.2026 r. klasa 3B wzięła udział w kolejnej wspólnej wyprawie - tym razem do Zakopanego. Zamiłowanie do podróży, rozmów i do bycia razem to coś, co łączy informatyków i medyków.

Pierwszy spacer wiódł z Kir, Doliną Kościeliska poprzez Polanę Pisaną, do schroniska na Małej Polanie Ornaczańskiej.

Drugiego dnia postanowiliśmy pokonać pieszo dłuższą trasę - z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka z obejściem stawu dookoła.

Niektórzy po raz pierwszy mogli się przekonać, że jest to jedno z najpiękniejszych jezior górskich świata! Piękna przyroda, bogata historia, piękne otoczenie Tatr Wysokich.

Ostatni dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Zakopanego: Muzeum Tatrzańskie, Wielka Krokiew, Gubałówka, Krupówki i inne znane miejsca.

Wróciliśmy zmęczeni ale zadowoleni, że udało nam się zrealizować swoje zamierzenia. Miejmy nadzieję, że podobnie będzie z innymi planami na przyszłość.

 

Autor: Teresa Sygit 2026-05-22

Zajęcia z lektorką CJiKCh UŚ

Podczas kolejnych w tym roku szkolnym zajęć z lektorką Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ, panią Haoyue Ma, uczniom został przedstawiony region północno-wschodnich Chin - jego położenie geograficzne, klimat oraz elementy lokalnej kultury. Pani Ma zaprezentowała również sposób przygotowywania herbaty z czasów dynastii Song: omówiła tło historyczne oraz sztukę 茶百戏 (cha bai xi, malowanie na herbacie). Na koniec zajęć uczniowie mogli samodzielnie przygotować herbatę metodą 点茶 (diancha) i stworzyć wzory na powierzchni napoju.

 

Autor: Katarzyna Knoll 2026-05-11

Sukces naszego ucznia w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Prawie

Z ogromną satysfakcją informujemy, że nasz uczeń Mikołaj Zając uzyskał tytuł laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie w bieżącej edycji konkursu. Informacja o wynikach została opublikowana na stronie organizatora Olimpiady.

To wyjątkowe osiągnięcie jest potwierdzeniem wysokiego poziomu wiedzy, systematycznej pracy oraz zaangażowania Mikołaja. Sukces w tak prestiżowym konkursie stanowi powód do dumy dla całej społeczności szkolnej.

Tytuł laureata zapewnia również możliwość podjęcia studiów prawniczych bez postępowania rekrutacyjnego na wielu renomowanych uczelniach w Polsce, m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Uniwersytecie Szczecińskim, Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie Śląskim oraz wielu innych.

Serdecznie gratulujemy Mikołajowi oraz życzymy kolejnych sukcesów naukowych i dalszego rozwijania pasji związanych z prawem.

Autor: Tomasz Anton 2026-04-28

 

 

 

Strona 2 z 91

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Copyright © 2025 X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach
Wykonanie: ITEC