X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

  
  
  

Kamila Zarzycka

Moją przygodę z gimnastyką artystyczną zaczęłam w wieku 4 lat. Początkowo trenowałam w Jaworznie. Gdy moja trenerka zrezygnowała z pracy w sekcji Jaworznickiej aby całkowicie poświęcić się swojemu klubowi "UKS Dąb Katowice", jako jej zawodniczka odeszłam razem z nią.

Treningi odbywały się 5 razy w tygodniu po ok. 3-4 godz. Przed ważnymi zawodami odbywały się dodatkowe treningi w weekendy. Było to męczące ale niczego nie żałuję. Co roku stawałam na podium Mistrzostw Śląska.

Zakwalifikowałam się do małej olimpiady, na której dostałam się do finału w układzie z obręczą. W 2015 r. zakwalifikowałam się do Mistrzostw Polski kl. III gdzie dostałam się do finału z obręczą i skakanką. W mistrzostwach Polski oraz Małej Olimpiadzie biorą udział tylko 32 najlepsze zawodniczki z całej Polski, więc sama kwalifikacja to bardzo duże osiągnięcie.

W czasie przygotowań do ważnych zawodów zdarzało się że musiałam opuszczać szkołę. Swoją przygodę skończyłam w 7 klasie aby skupić się na nauce. Teraz gdy chodzę do pierwszej klasy, nadal jeżdżę na halę by pomagać trenerce. Obserwuję jak dziewczyny robią postępy. W przyszłości chciałabym zostać trenerem gimnastyki artystycznej.

Dodam, że podczas mojej przygody z gimnastyką ukończyłam również szkołę muzyczną I stopnia. 

Autor: Jacek Durski 2020-06-25

Paulina Pochciał

Hejka mam na imię Paulina i chodzę do klasy 1a2. Moją pasją jest biathlon, który trenuję już od prawie 9 lat. Treningi mam minimum 3 razy w tygodniu. W ciągu tych prawie 9 lat wiele razy zajmowałam 1 miejsca w różnych zawodach.

Moim osiągnięciem, z którego jestem chyba najbardziej dumna to to, że jako jedyna w Polsce wzięłam udział we wszystkich 14 zawodach z serii "Biathlon dla każdego" w 2019 roku. Biathlon nauczył mnie wielu rzeczy, na przykład wytrwałości i cierpliwości. W ciągu roku wyjeżdżam na wiele obozów, w czasie których biorę udział w różnych zawodach takich jak: Puchary lub Mistrzostwa Polski. Podczas moich wyjazdów poznałam mnóstwo fantastycznych i kreatywnych ludzi. W wolnych chwilach uczę się jeszcze grać na gitarze. 

Autor: Mariusz Pawela 2020-06-09

Karolina Błaszczyk

Urodziłam się by pisać… Od dziecka milion historyjek i opowiadań przechowywanych w głowie… Z czasem, gdy już nauczyłam się pisać postanowiłam przelewać je na papier. Tak właśnie narodziła się moja pasja, pasja mojego życia, czyli pisanie książek. Piszę bo nie umiem inaczej. Pisanie daje mi poczucie spełnienia. Dzięki temu, że piszę książki moje życie jest o wiele ciekawsze, barwniejsze, pełniejsze.

Autor: Mariusz Pawela 2020-06-08

Martyna Kocurek

Moją największą, niezwykłą i pełną emocji pasją jest strzelectwo sportowe, które trenuję od 2 lat. Jestem zawodniczką Klubu Strzelectwa Sportowego „Piast Bieruń”. Moim największym sukcesem jest zdobycie tytułu Mistrzyni Polski w 2018 na Ogólnopolskich Mistrzostwach Młodzików. Treningi na strzelnicy nauczyły mnie cierpliwości, wytrwałości, opanowania i odpowiedzialności oraz panowania nad własnym ciałem i emocjami a na zawodach sportowych spotkałam wielu bardzo ciekawych ludzi. 

Autor: Joanna Baca 2019-03-05

Julia Bańbuła

Cześć, jestem Julia, chodzę do kl. 1f. Moją pasją jest taniec. Taniec jest dla mnie sposobem wyrażania siebie, pasją, która pomaga sprostać szarej rzeczywistości i jednocześnie sposobem na życie. Tańczę od dwóch lat w Egurrola Dance Studio.

Co mi daje taniec? Dużą pewność siebie, dobrą kondycję, uczy mnie cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celów. W czerwcu 2018 w SSC w Katowicach odbył się Egurrola Challenge, na którym zdobyłam III miejsce w kategorii solo oraz II miejsce w kategorii formacja. Moja grupa taneczna otrzymała również tytuł najlepszej grupy z katowickiej szkoły Egurroli. Trenuję dwa razy w tygodniu, jest to bardzo ciężka praca, a również dobra zabawa. Aktualnie przygotowujemy się do Mistrzostw Egurrola Dance Studio, które odbędą się w Warszawie. 

Autor: Joanna Baca 2019-03-04

Filip Bałazy

Dlatego moje nie jest, bo z przygodą jestem na ty od najmłodszych lat. Wszystko za sprawą harcerstwa i mojej drużyny, w której jestem można powiedzieć od urodzenia. Wszystkim dookoła harcerstwo kojarzy się ze słodkimi dzieciaczkami, które roznoszą i sprzedają ciastka po domach oraz przeprowadzają starsze osoby przez ulicę, a wszystko za sprawą amerykańskich filmów, ale gdy wejdzie się w ten „inny świat” przekona się, że to dzięki tej organizacji człowiek nabywa umiejętności, doświadczenia oraz zawiera przyjaźnie na całe życie.

Mam wiele pasji: harcerstwo, żeglarstwo, historia, turystyka oraz teatr i aktorstwo (dwie ostatnie bardzo polubiłem podczas nauki w naszym Liceum).

Harcerstwo zaraziło mnie żeglarstwem, dzięki któremu zwiedziłem dużo zakątków świata, Europy oraz Polski widziane od strony wody. Pływanie pod wielkimi i małymi żaglami to wielkie przeżycie, ale jako harcerz 10 Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej razem z moimi przyjaciółmi poznajemy rzeki organizując spływy. Do niedawna byłem załogowym załogi jungów „Morski Statek Widmo”, gdzie przez 5 lat poznałem najlepszych ludzi w całym ZHP. Dzięki harcerstwu mogę rozwijać pozostałe swoje pasję: historię i aktorstwo przez organizację inscenizacji historycznej „Wieża 39” oraz turystykę przez coroczne obozy, spływy i rejsy. To wszystko połączyły studia, które pozwoliły dalej rozwijać swoje zainteresowania. Kierunek Turystyka Historyczna okazał się strzałem w dziesiątkę, dzięki czemu na co dzień robię to co lubię. 

Autor: Joanna Baca 2019-01-30

Weronika Ryba

Mam na imię Weronika i chodzę do klasy 1b. Moją największą pasją i lekiem na wszystko jest muzyka. Śpiewam od dziecka, a od 3 lat gram na gitarze akustycznej i elektrycznej.
Od 2013 roku biorę udział w różnych konkursach: międzyszkolnych, wojewódzkich, ogólnopolskich. W 2017 roku spróbowałam swoich sił w Ogólnopolskim Festiwalu Zaczarowanej Piosenki Fundacji Anny Dymnej. Stanęłam na Krakowskim Rynku u boku Mateusza Ziółko i zajęłam 2 miejsce. Od tamtego czasu zaczęłam rozwijać profesjonalnie swój wokal. Moim marzeniem jest związać się w przyszłości z muzyką... dawać ludziom szczęście, radość i wzruszenia... 

Autor: Joanna Baca 2019-01-30

 

Zuza Stanaszek

Nazywam się Zuza Stanaszek i chodzę do klasy 1a. Pochodzę z małopolski, do XLO przyjechałam z samego Makowa  Podhalańskiego.
W życiu próbowałam wielu aktywności fizycznych, grałam również, swego czasu, na pianinie, uwielbiam śpiewać i staram się w tym wciąż realizować, jeździłam konno przez 4 lata w lokalnej stadninie, lecz w pewnym momencie zrozumiałam, że żadne z tych zainteresowań nie satysfakcjonuje mnie w pełni. W końcu odkryłam makijaż, który stał się moją pasją, bez której nie wyobrażam sobie mojego życia.

Zaczęło się od tego, że jako mała dziewczynka przychodziłam do salonu kosmetycznego mojej mamy i obserwowałam jej pracę, poznawałam kosmetyki, którymi się posługiwała. Z czasem coraz bardziej mnie to interesowało i postanowiłam, że spróbuję odnaleźć w tym siebie. Na początku nie wychodziło mi to pięknie, lecz patrząc na moje prace teraz, jestem w stanie dostrzec progress, który uważam za naprawdę dobry w tak krótkim czasie. Zauważyłam, że ludziom podoba się to, co robię, więc wpadłam na pomysł założenia profilu na instagramie, który miał być tym w pełni makijażowym. Prowadzę go od jakiegoś czasu, i ku mojemu zadowoleniu, zyskuje obserwatorów. I takim sposobem, oddałam się temu w całości.
W przyszłości moim marzeniem jest zostanie profesjonalną wizażystką i praca jako makijażysta znanej marki kosmetycznej. Bardzo chcę się uczyć i kształcić w tym kierunku, więc w planach mam wiele wyjazdów i szkoleń, dzięki którym mogę się ciągle doskonalić. Nie ukrywam, że moim paliwem napędowym jest Instagram, gdzie znajduję inspirację i dowiaduję się o nowościach kosmetycznych. Posiadam naprawdę wiele kosmetyków, ponadto bardzo zwracam uwagę na jakość, pigmentację i funkcjonalność. Możecie u mnie znaleźć produkty takich marek jak Anastasia Beverly Hills, JuviasPlace, Maccosmetics, OFRAcosmetics i inne zagraniczne perełki.
Wykonuję makijaże studniówkowe, ślubne, imprezowe, więc dla wszystkich znajdę coś odpowiedniego. Zaczynam nagrywać filmy na YouTube, gdzie objaśniam wiele kwestii makijażu i pokazuję jak go wykonuję. Ineresuje mnie też fotografia, więc w planach mam kupić sobie profesjonalną lustrzankę, by jakość moich materiałów stawała się coraz lepsza. Na moim Instagramie możecie znaleźć krótkie tutoriale i różnorodne zdjęcia.
Zapraszam wszystkich serdecznie na mój Instagram i YouTube  i na makijaże wykonane produktami najwyższej jakości. 

Autor: Magdalena Sutor 2019-01-14

Emilia Marniok

Hej, mam na imię Emilia i jestem uczennicą klasy 2A, ale kojarzyć mnie możecie jako tą łysą, która zdecydowanie zbyt głośno wyraża swoje opinie na korytarzu. Mam do siebie duży dystans, ale uparcie interesuję się poważnymi dziedzinami: historią, muzyką i literaturą. Jak na rasowego humana przystało, bardzo dużo piszę. Tworzę teksty które, o dziwo, doprowadzają mnie na rozmaite konkursy.

W ubiegłym roku szkolnym mój monodram the ode of a broken heart zdobył wyróżnienie w rybnickim Festiwalu Teatrów w Języku Angielskim, a niespełna kilka tygodni później zdobyłam III miejsce w tyskim konkursie MISH-MASH.
W grudniu 2018 r. zostałam uhonorowana dwiema nagrodami w Wojewódzikim Turnieju Artystycznym. Zajęłam pierwsze miejsce w kategorii poetyckiej i trzecie miejsce w kategorii małych form literackich.
Na początku września dostałam zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną do Uniwersytetu Najlepszych, programu, który zapewnia indywidualny tutoring uczestnikom. Dziś jestem jedną z  trzydziestki uczestników pierwszej edycji programu, moim opiekunem jest Pan doktor habilitowany, poeta i krytyk literacki, Grzegorz Olszański. 

Autor: Magdalena Sutor 2019-01-14

Weronika Mołczan

Mam sporo pasji. Od 8 lat trenuję piłkę siatkową i siatkówkę plażową. Ten sport sprawia, że potrafię odciąć się od codziennych obowiązków i czuję, że kiedy jestem na boisku mogę wszystko. Zainteresowania siatkarskie rozwinęłam dzięki uczęszczaniu na zajęcia w UKS Sokół’43 Katowice, a później kontynuowałam w sportowym gimnazjum. Mam w tym obszarze kilka sukcesów: 3 miejsce w Mistrzostwach Śląska w siatkówce plażowej, 6 miejsce w Mistrzostwach Polski w siatkówce plażowej, wielokrotne powołania do kadry wojewódzkiej, a także ogólnopolskich turniejów siatkarskich. Jestem również zagorzałym kibicem footballu amerykańskiego, koszykówki i piłki nożnej. Zdarza mi się nie spać po nocach i śledzić wyniki moich ulubionych drużyn zza oceanu.

Jestem uczennicą klasy medialnej E, w której mogę rozwijać zainteresowania w zakresie politologii, tematów społecznych oraz mediów. W XLO mogę kształtować pasje społeczne oraz językowe, szczególnie ważne są dla mnie debaty oksfordzkie, w których uczestniczę od roku. Udział w nich pozwolił mi znacząco poprawić zdolności w konstruowaniu wypowiedzi, retorykę oraz oswoił z wystąpieniami publicznymi, poszerzył też wyobraźnię i gotowość do zdobywania coraz większej wiedzy. Jest to również wspaniała forma współzawodnictwa.

Nauka w klasie medialnej rozbudziła zainteresowania związane z montażem obrazu. Tworzę krótkie filmy, co sprawia mi dużą radość i utrwala znajomość grafiki komputerowej. Mogę w ten sposób tworzyć wspaniałe, multimedialne pamiątki ze szkolnych wyjazdów.
Uwielbiam podróżować i poznawać ludzi co znacząco umożliwiają szkolne wymiany. Ponadto działam w szkolnym Kole Psychologii Społecznej. Nauczyłam się tam, że jesteśmy dobrymi ludźmi na tyle, na ile potrafimy pomóc innym. Wolontariat był zawsze bliski memu sercu.
W przyszłości chciałabym realizować się na wielu płaszczyznach, jednak szczególnie interesuje mnie polityka, geopolityka, prawo i stosunki międzynarodowe. Klasa medialna doskonale umożliwia mi pogłębianie i kształtowanie zainteresowań. Nie chciałabym jednak porzucać mojej pasji, którą jest sport i na pewno nie zabraknie go na żadnym etapie życia. Jeszcze nie mam konkretnych planów na studia, jednak wiem, że cokolwiek wybiorę będzie to sprawiało mi przyjemność. 

Autor: Marcin Kręgiel 2019-01-04


Copyright © X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach